Fetişizm

Fetişizm, bir insanın karşı cinsden birinin bedeninden, bir organına, bir yapısına, gözüne, eline, dudağına, kalçasına, vb. ya da bir davranışına, dahası bir eşyasına, tutku derecesinde bağlılık demektir.

Pek çok erkek özellikle ayakkabı başta olmak üzere, çorap, külot, sütyen gibi kadın giysilerine önüne geçilmez bir dürtü ile yönelirler ve onları elde etmeye çalışır. Ne ilginçtir ki, bu eşyalar çoğu zaman kadının kendisinden de öne geçebilir. Kimelerinde ise, bu eşyalar kadının üzerinde olmadığı sürece, kadın onun için fazla bir cinsel obje uyarımı olamaz.

Kadınlarda fetişizm biraz daha seyrek görülür. Onlarda ise ses tonu, bıyık, beden kılları, tavırda erkeksi duruş, giysilerden ve eşyalardan daha ön planda yer alır.

Hepimizde az çok fetiş duygular vardır. Eğer bu daygularımız olmasaydı, beğenilerimiz ya da cinselliğimiz çok renkli olmaktan çıkardı.

Örneğin bir erkek göze, kalçaya ya da ellere önem veriyorsa, karşı cinsde de bu aradığı özelliklerden biri ikisi varsa, cinsel birliktelikte ya da evlilikte, bu duygular iki kişi arasındaki ilişkiyi tetikleyici rol oynar. Böylece erkeğin kedını ve kadını erkeği beğeni duygularında yelpazeler açılır ve cinsel mutlulukta artar.

Gerekli olan biraz da heyecansal yönümüzü besleyen bu duygularda sınır açılırsa, tehlike çanları da çalmaya başlar.

Örnegin, adam ayakkabı fetişisti. 40 yaşlarında müzisyen ve gemilerde orkestrada çalışıyor. Tek tutkusu güzel bir çift bacakta yüksek topuklu ayakkabılar. "Doktor bey, 20 yıldır bu tutkumun peşinde koşuyorum. Bu kadar süre içerisinde ilgimi çeken, bu tür ayakkabıları taşıyan kadınların peşinden gitmeme karşın, bir kere bile amacıma ulaşamadım. Oysa bu süre içinde amacım ayakkabı değil, kadın olsaydı kimileriyle birlikte olma şansım doğardı. Kadınla yanyana geldiğimde ona, ver şu ayakkabılarını nasıl derim?" diye sorununu dile getirmişti.

Hastayı analize aldık. Kendisi dul bir kadının coçuğu, annesinin de böyle bir arkadaşı var. Alımlı ve uzuntopuklu ayakkabılara meraklı. Ailece ahşap bir evde oturuyorlar. Kadın bunlara geldiğinde topuklu ayakkabılarının tahta merdivende çıkardığı sesle ilk cinsel heyecan ve uyarılarını alıyor. Bu onun cinsel dürtülerini harekete geçiriyor ve orada takılıyor.

Yine bir erkek ve çorap fetişisti. Evlenmesine kısa bir süre önce e-posta ile başvurdu; "Doktor bey, karım güzel, çok seviyorum ama ayağında çorapları olmadan, ne onunla ne kimseyle cinsel birleşme yapamam. Evliliğime günler kaldı. Ben ne yapacağım? Kadın soyunurken, "çoraplarını çıkarma" nasıl diyeceğim? Ona, sorununu açıkca eşine anlat. Senin performansını bir çift çorabın arttırdığını görünce, gardrobunuzun çorap deposına döneceğini görürsün demiştim. Evlendikten bir hafta sonra gelen e-postada şunları yazıyordu.

"Doktor bey, o kadar mutluyum ki, mutluluğum beni çıldırtacak noktalara ulaştı. Karım da aynı şekilde çok mutlu. Teşekkür ederim."
 
Saygılarımla

Dr. Haydar Dümen
Nöroloji ve Psikiyatri Uzmanı
(0212) 293 33 10 - 11
 
Begen


 • Evlilik
 • Ölümle Yüzleşme
 • Kendine İyi Bak
 • Çapkınlık Geni
 • Her Yönüyle Vajinismus
 • Soğumayan Ölüler
 • Çocuğun Cinsel Eğtimi
 • Nazik Adında Bir Kadın
 • Ölmüş Bir Hastayla Söyleşi
 • Sahipsiz Dev
 • Best of Haydar Dümen : Gülerek Öğrenelim
 • Cennet Şeytana Kaldı
 • Şiir Sözcüklerle İkebena