Kadın Orgazmı

Bir yıllık evli bir kadınım. Bir çocuğum var. Kocamı çok seviyorum. Benim de kimseye söyleyemediğim, çok üzüldüğüm bir derdim var : Cinsel münasebetten zevk alamıyorum. Bugüne kadar bir defa olsun boşalıp tatmin olamadım. Bu yüzden daima karamsar ve sinirliyim. Kocamın: «Tatmin oluyor musun?» sorusuna daima: «Evet» diye cevap verdim. Benden soğumasından korktuğum için, ona bir türlü söyleyemiyorum. Tek çıkar yolu size yazmakta buldum.

Benim de bu derdime bir çare bulursanız size ömrüm boyunca minnettar kalacağım. Acaba kocama anlatsam, onda nasıl bir tepki yaratır, benden soğur mu? Doktora görünmem şart mıdır? tedavisi var mıdır?
 
************************************

Pek çok kadın, cinsel birleşme sırasında orgazma ulaşamadıkları halde, ulaşmış gibi yaparak eşlerini kandırırlar. Bu kadınların sayısı, erkeklerin düşündüklerinden fazladır. Hiç birşey hissetmedi! ya da duygularında pek az bir değişiklik olduğu halde, derin derin inleyen, kıvranan, iç çeken kadınlar vardır.

Bu tür davranın kadınlar, kendilerini bir suçluluk duygusuna, giderek aşağılık duygusuna bir yalnızlığa iterler. Böylece, her gün biraz daha eşlerinden uzaklaşırlar.

Tüm insanlar, orgazma ulaşmak, herkes gibi duydukları cinsel gereksinmeyi tam olarak gidermek, doyurmak isterler.

Bu nedenle erkek, kadının cinsel gereksinmelerini doyurmak için her yola başvurmalı, ona her olanağı tanımalı, ikisini de mutlu kılacak bir sonuca varmak için çaba göstermelidir.

Öte yandan, erkek de, arada sırada kendi cinsel gereksinmelerinin giderilmesi için üstelemede (ısrarda) bulunabilir. Bu, çok c. bir şeydir. Ve bu üstelemeleri karşılamak kadın için bir özveri dakârlık) olmamalıdır. Buna karşın, bazı kadınlar, bu üstelemek dolayı sinirlenip, bu konuyu, çıkan başka anlaşmazlıklar, tartışmalar sırasında koz olarak kullanma yoluna gitmektedirler.

Kadının gövdesini erkeğin zevkine körü körüne ayırmak istemesi doğaldır. Hele, kendisi de cinsel birleşmeden zevk almak yor, fakat rasgele bir nedenden dolayı bunu başaramıyorsa. Arısı erkek kendi gururunu tatmin etmek için üstelerse, yani karısın: ile de cinsel bakımdan doyurmak için zorlamaya kalkarsa, kadının öfkelenmesi, sinirlenip sertleşmesi ve bu duyguların gün geçtikçe artımı sı da olasıdır. Böylece bir çift, sonunun nereye varacağı bilinme?» bir kısır döngüye girebilir.

Ne yazık ki, erkekler bu konuda çoğu zaman fazla gururlu, faz¬la kendini beğenmiş olurlar. Eşlerini cinsel yönden doyuramamış olmayı sanki kişisel yetersizlik kabul ederler. Bu durum karşısında sinirlenir, inatlaşırlar ve sürekli üstelemelerde bulunmaya başlarlar. Oysa bu tür üstelemelerin etkisi çoğu kez ters olur. Yani, kadir, im¬sel doyuma ulaşacağı yerde, paralizi (felç) olup kalır.

Kuşkusuz, aşırı bencillik cinsel ilişkilere zararlı olabilecek bir davranıştır. Düşünceli ve anlayışlı olmak her zaman, herkesin övdüğü erdemdir. Ama bir çiftin cinsel yaşamında aşırı derecede uygulandığında erdem olmaktan çıkıp, son derece tehlikeli de olabilir. Mutlu bir cinsel yaşamın sürdürülebilmesi için, işin içine bir pır s bencilliğin karışmasında yarar vardır.

Bununla birlikte, unutulmaması gereken önemli bir nokta; eğer bir kadın, günün birinde uzun süreden beri rol yaptığını kocasına itiraf edecek olursa, bunun sonuçları sakıncalı olabilir. Böyle bir açıklamayı serinkanlılıkla karşılayabilecek erkeklerin sayısı azdır. Kadın, açıktan açığa rol yaptığını söyleyecek yerde, son günlerde orgazma ulaşmakta güçlük çektiği yolunda uyarmalarda bulunursa, ufak tefek değişiklikler yapmak, bazı yeni denemelere girişmek düşüncesini ortaya atarsa, daha doğru davranmış olur. Ama bu arada, eşinin dayanma gücünü de fazla zorlamamaya özen göstermelidir. Asıl önemlisi birlikte bir uzmandan profesyonel yardım almaktır.

Saygılarımla

Dr. Haydar Dümen
Nöroloji ve Psikiyatri Uzmanı
(0212) 293 33 10 - 11
 
Begen


 • Evlilik
 • Ölümle Yüzleşme
 • Kendine İyi Bak
 • Çapkınlık Geni
 • Her Yönüyle Vajinismus
 • Soğumayan Ölüler
 • Çocuğun Cinsel Eğtimi
 • Nazik Adında Bir Kadın
 • Ölmüş Bir Hastayla Söyleşi
 • Sahipsiz Dev
 • Best of Haydar Dümen : Gülerek Öğrenelim
 • Cennet Şeytana Kaldı
 • Şiir Sözcüklerle İkebena