Orgazmı Önemseyin

38 yaşında iki çocuk babası bir erkeğim. Eşim 28 yaşında gayet neşeli bir hanımdır. Birbirimizi çok seven bir çift olmamıza rağmen, cinsel birleşmeden zevk almaz. Ben istemezsem kendisi aylarca bu konuya hiç değinmez. Buna rağmen eğlenceyi, sinemayı, neşeyi çok sever. Kendi hayatından çok benimle ilgilenir. İş birleşmeye gelince, gayet soğuk bir kadın olur. Bileşmeden önce ön sevişme oyunlarını çok denedik, gene de kendisini memnun edemedim. Karım birleşme sırasında hiçbir şey hissetmediğinden şikayetçi.

Bu durum gerek beni, gerekse onu çok fazla üzüyor. Ben de aksine arzuları çok kuvvetli bir insanım. Yalnız ben erken boşalırım. Bana bu durumda tavsiye edebileceğiniz bir şey var mı? Okuduğum kitaplardan bir fayda görmedim.


                                                                  *********************************

Cinsel birleşmelerin, olumlu ve doyurucu sonu orgazmla biter. Aşk oyunları ile başlayan birleşmeler, hazırlık dönemi, cinsel birleşmeyle sırasında olgunluğa, sonra orgazmla doruğa ulaşır. Böylece, eşler için istenilen sonuç sağlanır.

Birlikte orgazm, her şeyden önce eşlerin bir birlerini tanımaları ile mümkündür. Bu konuda erkeğin rolü büyüktür. Erkek yapısı gereği daha çabuk orgazm olur. Kadının duygulanma koşulları değişik etkenlere bağlıdır. Herhangi bir nedenden karşılıklı orgazm olamamak, eşler arasında cinsel soğukluk, özellikle kadında sinirsel gerginlikler yaratır.

Cinsel doyumdan sonra erkeğin isteği birden söner, kadında ise zevk yavaş yavaş düşer. Birleşmeden sonra kadının ruhsal durumu çok önemlidir. Kadın, kendisini bir zevk aracı gibi düşünmemelidir. Erkek, davranışları ile onu yüceltmeli sevgi ve ilgisini bir süre daha sürdürmelidir. Bir çok kadının yaygın şikayetleri arasında birleşme biter bitmez, erkeğin arkasını dönüp uyuması gelir.

Bazı erkeklerde ise, bu durumun tam tersi görülür. Bu gibi erkekler, önce eşlerini doyurma çabasına düşerler, kendilerini ikinci plana alırlar. Bu davranış süreklilik kazanırsa, erkek her keresinde kendi refleksini ve coşkusunu kıracağından koşullanmaya bağlı bazı sorunlar çıkabilir. Cinsel birleşme iki kişiyi ilgilendirdiğinden, erkek kendini tutmayı öğrenirken, yani süreyi uzatırken, kadın da erkeğine karşı içtenlikle istekle dönük olmalı, tüm sorumluluğu erkeğe yüklenmelidir.

“Sürekli ya da uzun süreli doyuma ulaşamayan kadın, eşini aldatabilir” yargısı yanlıştır. Bu kanı oldukça yaygındır. Bu tür kadınlar, zamanla eşlerine karşı soğukluk duyabilir ama, aldatma mekanizması daha karşılıktır. Bu eylemin altında başka duygular yatar. Örneğin: Kadın kendini yüceltmek ya da eşinin kaba davranışlarını protesto etmek için gibi.

Aldatmada cinsel doyumun fizik yönünden çok, kadının ruhsal durumunun, eşinin kendisine karşı davranışların rolü vardır. Bu ilgiyi erkek, eşini severek, kişiliğine değer vererek kanıtlar. Eğer ilgi, kadının tüm davranışlarına ortak olma biçiminde aşırılık kazanırsa, bu da ters bir tep ki ile kadını sıkar. Kimi kadın ise, eşinde görmek istediği erkek kişiliğini bulamamanın ezikliğini yaşar. Kısacası aldatmada ve ilginin kaymasında ağırlıklı nedenler bunlardır.

Tüm yaşamı boyunca bir kez bile orgazm olamamış. Cinsel birleşmeleri bir görev, bir yükmüş gibi benimseyen kadınların oranı da az değildir. Cinsel yaşamdan payına düşeni almamış böyle kadınlar, kişiliklerini başka yönlerde yüceltmeye çalışırlar. Örneğin: Geçimsiz, karamsar, kendini tanıtma çabalarının dışında, çocuklarına çok düşkün olmaları gibi.

Cinsel doyumsuzluk genellikle ruhsal alanlarda, yıkım yapar. Bu durum, kişinin yaşamı ve yakınları yönünden oldukça önemli bir konudur. Kişilerin ve ailelerin ruh sağlığı uyum içinde ise, ailede ve toplumda huzur, birliktelik söz konusudur. Cinsel doyumdan yoksun olanlar, iş yerlerinde, sosyal ilişkilerinde, aile çevrelerinde rahat ve mutlu olmadıklarından, iş verimleri de düşer.

Demek oluyor ki, bir birleşme yani bir yatak olayı sosyal yaşamın bir dengesi, bir düzeni, bir limanı gibidir. Aile huzuru o limanda buluyorsa mutludur.

İnsan çok yönlü bir varlıktır. Tüm yaşamı cinsel doyumlarla sınırlı değildir. Kişi yaşamında cinsel olayların rolü oldukça büyüktür. Böyle bir durum yaşanıyorsa, eşler kendi aralarında çözüm de bulamamışlarsa, profesyonel bir yardım almaları gerekir.
 
 
Saygılarımla

Dr. Haydar Dümen
Nöroloji ve Psikiyatri Uzmanı
(0212) 293 33 10 - 11
 
Begen


 • Evlilik
 • Ölümle Yüzleşme
 • Kendine İyi Bak
 • Çapkınlık Geni
 • Her Yönüyle Vajinismus
 • Soğumayan Ölüler
 • Çocuğun Cinsel Eğtimi
 • Nazik Adında Bir Kadın
 • Ölmüş Bir Hastayla Söyleşi
 • Sahipsiz Dev
 • Best of Haydar Dümen : Gülerek Öğrenelim
 • Cennet Şeytana Kaldı
 • Şiir Sözcüklerle İkebena