16 Yaşındaki Gence Öneri!

Günlük bir gazetede 16 yaşındaki bir delikanlıya dinsel sohbetler sayfasında, bir bilge kişi önerilerde bulunuyordu. Gençlere mastürbasyon yasaklıyor, “evlenin enerjinizi orada harcayın” diyordu. Biz öteki söylediklerini bir başka güne bırakarak, bu bilge! kişiye “hop yavaş ol” dedikten sonra, biz işimize bakalım, bilimin ve tıbbın önerilerine geçelim: Değerli bilge! kişi, doğal ve olması gereken bir boşalım mekanizmasının sağlıklı gelişmesi için insan varlığının özüne ve dinamiğini bilmek gerek. Yaratılışımızın aslında organik ve fizyolojik hem de psikolojik yapısında tüm yaşam kuralları çoğalmaya yöneliktir. Bu çoğalma duygusunu motive eden hormonal yapı, beyin kimyası ve bunların bilişiminden kaynaklanan gençlik dinamiği psikolojik yapımızı oluşturur. Hiç kimse, akan bir nehrin ve gücünün karşısında duramaz. Hüner o güce akıl ve bilimsel yöntemlerle hakim olup, kendi lehimize çevirmektir ve de o güçle kendi yaşamımız arasında denge kurmak önemlidir. Bu konuştuğumuz konuda da yetki, bilim insanları ve hekimlerdedir. Genelde inancımızın gereği insanlara yeterli cinsel bilgiler verilemiyor. Genellikle kalıplaşmış eski bilgiler fetva biçiminde aktarıldığından insanlar doğa yani fizyolojisiyle insan duyguları arasında sıkışık kalıyorlar. Bu nedenle İslami değerler üzerine büyütülmüş bireyler cinselliğin ayrıntılarını bilemiyorlar. Bir ata sözü vardır: Bir kuyudan çok su çekersen kurur, hiç çekmezsen gene kurur. Bu gençler için doğru bir öneridir. Bir başka örnek verelim: Tükürük bezimiz tükürük sağlamazsa ya da salgı kanalında taş oluşmuşsa, insan lokmasını yutamaz.

Bu bilgiler erkeklere ve kadınlara verilseydi, evliliklerin daha sorunsuz mutlu ve sağlıklı yaşaması, söz konusu olurdu. Bu bilgilerden yoksun 16 yaşındaki bir gence mastürbasyon yapmamak için evlen önerisi, evliliğe atılan bir dinamiktir. Bu öneriler, eski dönemin bir kurgusudur.

Günümüzde erkekler meslek sahibi olacaklarından, 26 yaşından önce evlenme koşullarını sağlayamazlar. Erken evliliklerin tümünde ileri ki yıllarda yaşanacak sorunlar ve buna bağlı mutsuzlukların oranı çok yüksektir. Öneriyi yapan bilge! kişi ikinci aşamada “nefsine hakim ol” diyor. Sözle telkinle insanlar nefsine hakim olsalardı. Bundan çoğu zaman yarar değil, zarar görürlerdi. Nefse, nereye, ne zaman, ne kadar, nasıl ve hangi biçimde hakim olunacak? Eğer insanlar böylesine sıkı bir hakimiyet sistemi kursalardı, büyük ölçüde cinselliklerin gelişimi ve sağlığını olumsuz etkilerdi.

Sonunda bilge! kişi bombayı patlatıyor. Eğer nefsine (mastürbasyon) hakim olamıyorsan, “aç kal oruç tut” diyor. Bu öneri, yaratılışa ve gelişime uymadığı gibi, gençlere de zarar verir. Hangi genç ne kadar süre, kaç yıl ve de neredeyse her gün nasıl oruç tutacak.

Gençler yaşama, geleceğe hazırlanmak için sağlık kurallarına göre beslenmeli gelişimin öteki ayrıntılarına da dikkat etmelidirler. Gençlerin hem bilgili, hem diri, hem de olgun bir kimlik kazanması ailelere, ülkeye, hepimize yarar sağlar. Ülkemizi, geleceğimizi, sınırlarımızı onlara teslim edip gideceğiz. Emin eller ve hayatın akışını bilen beyinlerin yardımıyla, yaratıcının da amacına yönelik bir tutum, bir eğitim en doğrusudur. Laf olsun diye dengenin bir tarafına fazla basınca terazinin ibresi nereye sapacağı belli olmaz.


Sevgilerimle

Dr. Haydar Dümen
Nöroloji ve Psikiyatri Uzmanı
(0212) 293 33 10 - 11


 • Evlilik
 • Ölümle Yüzleşme
 • Kendine İyi Bak
 • Çapkınlık Geni
 • Her Yönüyle Vajinismus
 • Soğumayan Ölüler
 • Çocuğun Cinsel Eğtimi
 • Nazik Adında Bir Kadın
 • Ölmüş Bir Hastayla Söyleşi
 • Sahipsiz Dev
 • Best of Haydar Dümen : Gülerek Öğrenelim
 • Cennet Şeytana Kaldı
 • Şiir Sözcüklerle İkebena