84. Tünel Bitti

Bugün benim doğum günüm. Babamın kaydına göre 15 Haziran 1930 tarihinde dünyaya gelmişim. Doğumumla birlikte, yaşamın çilelerine aday olmuş, tek odalı toprak evde ilk gecemi kanımdan pirelere ziyafet çekerek geçirmişim. 84. yaşam tünelim bugün bitti. Yıllar geçtikçe tüneller tünellere eklendi, 85. tünel kapılarını açmış beni bekliyor.

Çıkışta bir sürprizle karşılaşıyorum. 45 yıldır yazdığım 22 kitabımdan bir stand hazırlanmış. İçim hop ediyor, ürperiyorum, heyecanla, cıvıl cıvıl sevimli anılarla yüklü, duygusal ve üretici yanımın bir parçası olan kitaplarımı okşamak için uzandığımda, birden bir perde daha açılıyor.

50 yıllık gazetecilik yaşamımım, köşe yazarlığımda makalelerim, araştırmalarım, tıbsal, sosyal, psikolojik ve de cinsel konularda yazdıklarımın tümü orada var. Ortalama 10 binin üzerindeler.

Bu kere oturup onları seyretmek ve makale başlıklarıma bakmak istediğimde, diyelim ki her biri 100 bin kapasiteli 400 stadyumu dolduracak, 40 milyonun üzerinde insan görüyorum. Gazeteler, televizyonlar, konferanslar, mektuplar, soru ve cevaplar, telefon hatlarındaki diyaloglarım dışında, birebir hekimliğimde iletişim kurduklarım da bunlara eklenince, sanıyorum ki beni en az bir kere okuyan ve dinleyen 40 milyon insanın beyinlerine bilgi tohumları ekmişim. Sevecen bakışlarla bana bakıyorlar. Kucağımı açıp üzerlerine giderken, bir sis perdesinin arkasında kalıveriyorlar.

Titredim, eridim, uçar gibi oldum, ağlamamak için kendimi frenledim, göğsüm kabarmaya başladı, uçmayayım diye soluğumu tuttum ve oturup düşünmeye başladım.

45 yıldan beri yayınladığım kitaplarımla bir yazarım.

Ben bir gazeteciyim. 50 yıldan bu yana gazete köşelerinde yazıyorum. Başka makalelerim, araştırmalarım, yorumlarımı da sayarsak böylece geniş bir yelpazede, halkımıza kültürel bir hizmet sunuyorum. Kısacası halen 50 yıllık bir gazeteciyim.

En önemlisi, mesleğim olan doktorluk alanında 60 yıldır halkımıza birebir hizmet sunuyorum. Şu ana kadar, ömrümde ve tüm hizmetlerimde, yazdıklarımda, söylediklerimde bilim dışı tek bir kelime yoktur. Üstelik yalan yanlış, günü kurtarma çabasında, çıkar uğruna uçuk beyanatım da olmamıştır. Çağın, bilimin kurallarına uyarak, aydınlığın meşalesine ve insanların mutluluğuna, ölümüm pahasına da olsa göze alarak elimden geleni yaptım. İlgilendiğim özel alanda tek bir yanlışın kişiyi uçurumun dibine sürükleyeceğini de bildiğimden, böyle bir yanlış da yapmadan 45. tünele girmek üzereyim.

Şu anda üç mesleğe harcadığım 45 + 50 + 60 yıllarını topladığımızda 155 yıl eder. İş ve çaba olarak ben bu yaşımdayım. Ve bulunduğum yerde ayak bastığım tabanımda bir heykel gibi duruyor, kendi imparatorluğumu ilan ediyorum. Bu saatten sonra bana kimse bir şey yapamaz. Ben kendi doğrularımı, bilim ve çağdaşlık adına, aykırı güçlere bağımlı olmadan hizmetimi sürdürmeye devam edeceğim.

Dahası: Bu ülkeye 6 binden fazla çocuğun doğmasına sebep olan bir yaratıcı gibiyim. Bunların ailelerini de topladığımızda, 60-70 binlik bir nüfus eder. Bunu da yorumlarsak, bazı Avrupa ülkelerinin nüfusundan fazla bir kitleye sahip o kişilerin babası gibiyim. Bu saydıklarım dünyada bir rekordur, bunu da haykırarak söylüyorum.

Durumumu ve yerimi, en varlıklı kişilerin mal varlığıyla değişmem. O malları ne yapacağım? İştahım yerindeyse, tarhana çorbasına razı olurum. Kimliğimin yüceliğini altınlarla ve onların gücüyle değiştirmem. Çünkü günün birinde o varlık, o altınlar pula dönüşüverir.

Daha fazla beklemeden 85. tünelime koşarak gitmeliyim. 84. tünel kapılarını kapattı. Peki, geri dönüşü olmayan bu yolda bana yapacak başka bir şey kalmadı. Koşuya devam etmeli, hemen 85. tünelime girmeliyim.

NOT: Bugünden itibaren her gün haydardumen.tv’de birebir beni izleyeceksiniz.
 
 
Sevgilerimle

Dr. Haydar Dümen
Nöroloji ve Psikiyatri Uzmanı
0212 293 33 10-11


 • Evlilik
 • Ölümle Yüzleşme
 • Kendine İyi Bak
 • Çapkınlık Geni
 • Her Yönüyle Vajinismus
 • Soğumayan Ölüler
 • Çocuğun Cinsel Eğtimi
 • Nazik Adında Bir Kadın
 • Ölmüş Bir Hastayla Söyleşi
 • Sahipsiz Dev
 • Best of Haydar Dümen : Gülerek Öğrenelim
 • Cennet Şeytana Kaldı
 • Şiir Sözcüklerle İkebena