Arap Canla Söyleşi-5

O da nesi, sabahın ilk ışıklarında iki karga, pencere önünde camı tıklatıyorlar. Bizimkisi gitmek için delleniyor. Taktım ayağına dijital alıcıyı “Hadi bakalım, güle güle” diyerek pencereyi açtım. Arap Can pır.

Gitti gelmez. Acaba başına bir şey mi geldi? diye düşünüyorum. Yeni yetme çocuklarını, pencere kenarında bekleyen anneler gibi, Arap Canı bekliyorum. Birkaç tüyü koparılmış da olsa, sonunda yorgun ve tık nefes geldi. Bir süre ne bir şey yedi, ne de yanıma yaklaştı. Morali bozulmuş. Ben de bekledim. Ancak banyosunu yaptıktan sonra konuşmaya başladı.

Özetle şöyle olmuş: Önceki gittiğinde, kendi kolonisinin soru yağmuruna tutulmuş. İnsanlar hakkında bilgiler alırlarken, bizleri küçümsediklerinden alınmış. Üstelik o konuşmada duydukları da aklını karıştırmış. İnsanların insan yedeği konusu gündemdeymiş. (Arap Canla Söyleşi-4 de var). Bu kere konuyu derinleştirmişler, insanın insan öldürmesini yani, cinayetleri masaya yatırmışlar. Bizimkisini de korkutmuşlar.

Toplantıda başkanın çevirmeni Arap Cana soruyor: “Sen, sahibin iyiymiş sevecenmiş falan filan der durursun. Senin sahibinin türleri durmadan birbirlerini öldürüyorlar. Karısını, kızını, kadın erkeği, erkek kadını ve birbirlerini öldürüyorlar. Bıçaklar, silahlar ellerinde. Biz bunları ülkenin dört bir yanından habercilerimiz aracılığıyla duyuyoruz. İyi dediğin insanlar işte bunları yapıyorlar. Şimdi ne diyeceksin bakalım, insan yalakası?...”
“Arap Canın dili tutulmuş gibi bir türlü konuşamıyor, alıcıdan zor duyuyorum, tuhaf sesler geliyor. Sonunda sadece: ‘Bunları bilmiyorum’ sözcükleri çıkıyor ağzından.”

Çevirmen başkanın konuşmasına fırsat vermeden: “Tabi bilmezsin, ye iç yat seninkisi bu, dünyadan ve bizim nasıl yaşam savaşı verdiğimizden haberin yok. O kış günleri tipide, caddelerdeki çınar ağaçlarının üzerinde” bizler “cak cuk” yaparken, memleket ve karga sorunlarını tartışıyoruz. Araştırmamıza göre, kendi türünden olan ve kardeşlerini yiyen, öldüren ancak üç beş hayvan bulabildik. Yılanların bazı türleri, örümceklerin bir bölümü, bir de Peygamber Devesi dediğiniz çekirgede gördük türünü yeme olayını.

Şimdi soruyorum, senin sevdiğin bağlı olduğun sahibinin: “Soyu ve genetiği: Yılan, örümcek, Peygamber Devesi çekirge türünden mi?”

Arap Can adeta kilitlendi konuşamıyorum.

Başkan çevirmene bir şeyler mırıldandı.

Çevirmen: “Az daha unutuyordum. İnsanlar aralarından birbirlerini yok etmeye başladılar mı biz hemen o bölgeyi terkederiz. O gürültü patlamalar, havada uçuşan dev demir canavarlar... Senin bunlardan haberin yok mu?”
“Yok…”

“Arap gardaş geri dönme. Bu insanlar böyle işte. Bize göre canlı yaratıkların en ilkelleri ve acımasızları. Yardımlaşmak varken birbirlerini öldürüyorlar. Şimdi biz komşu kolonilere saldırsak, birbirlerimizin kolunu kanadını kırsak, ölüleri tarlalara sersek olur mu? Bunun adı nedir?”

“Olmaz, adı da vahşettir.”

“Peki biz çuvalacağımız zaman, o kutsal görevimizin amaçları arasında, bir kardeşimizi ya da dişimizi öldürmek var mı?”

“Yok.”

“Öyleyse gel, asil soyumuzun genlerine uy, bize ihanet etme.”

Başkan öfkeyle çevirmene bir gaga attı. “Bırak o insanların arasında ajan olarak kalacak. Niyetleri hakkında bilgi toplayacağız ki, soyumuzu koruyabilelim.”

Çevirmen yumuşadı: “Karga kardeş, bize aptal diyerek, tilkiye peynir kaptırdığımızı uydurarak, gülüp aşağılayan insanlara dikkat et.”

Sözü başkan aldı: “Söyle onlara, bir daha bokumuzla alay edip bizimle uğraşmasınlar, kendi boklarına baksınlar, sizin deyiminizle: ’Bok yiyip durmasınlar’ dedikten sonra, Arap Canı gönderdiler.”

Bu günlerde Arap Can depresyonda. Elbette geçecek. Bir kargayı bile insanlığımıza inandırmak, kendi adımıza başarıdır. Uzun yılar da olsa, kargaları halimize güldürmemenin bir kapısını da açmış bulunuyoruz. Umut umuttur, çünkü umutsuz da yaşanmıyor ki…
 
 

Saygılarımla

Dr. Haydar Dümen
Nöroloji ve Psikiyatri Uzmanı
(0212) 293 33 10 - 11
 
Begen


 • Evlilik
 • Ölümle Yüzleşme
 • Kendine İyi Bak
 • Çapkınlık Geni
 • Her Yönüyle Vajinismus
 • Soğumayan Ölüler
 • Çocuğun Cinsel Eğtimi
 • Nazik Adında Bir Kadın
 • Ölmüş Bir Hastayla Söyleşi
 • Sahipsiz Dev
 • Best of Haydar Dümen : Gülerek Öğrenelim
 • Cennet Şeytana Kaldı
 • Şiir Sözcüklerle İkebena