Dibi Boş Entellik ve Sınırını Bilmeyen Sanatçılık

Bunca yıldır yazarım, kitaplar bastırırım en duyarlı konulara çağdaş dünyanın bilimselliğini, kendi etik değerlerimizde yoğurarak halktan, halkçılıktan yana tavrımı koyarım.

Ne var ki, dibi boş enteller ipimi çekmek için sıraya girdiler. Planlanmış programlarla, ölümüm dahil, yok etmek çabasında olanlar, son derece kurnazca yalan yanlış yapay siperler arkasına sindiler. “Taciz diye ortaya, kiralık katile bir saatlik ömrü olan bir laf attırdılar.” İkinci saatte “para”, üçüncü saatte ise bu tetikçi “kahramanlık” için yaptım dedi. Planlı bir organizasyondu bu kiralık tetikçinin BEYOĞLU 1. AĞIR CEZA MAHKEMESİNDE’Kİ 11 Haziran günkü duruşmasında: “ Kimse bana emir ve para vermedi. Karakolda adını söylediğim kişiyi de tanımıyorum böyle bir taciz olayı da yoktur” dedi. Olmuşu olacağı buydu ama, halk bu gerçeği nereden duyacak nasıl öğrenecekti? Çamur iz bırakmıştı! Çünkü ben plancı grubun karşı takımında santrfor oynuyordum. Aşağıda isimlerini okuyacağınız, pek çok değerli bilim ve sanat insanlarımızın olduğu gibi, benim de susturulmam gerekiyordu.

Bu susturulan yani yok edilen kişileri bir kez daha adlarını saygıyla analım: Sait Faik, Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Doğan Öz, Bedrettin Cömert, Turan Dursun, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Gün Sazak, Necip Hablemitoğlu ve şu an aklımıza gelmeyenlerin dışında, Hırant Dink… Bu listeye bir de ben eklenecektim.

Yukarıda saydığım kişilerin ölümünden kim ne kazandı kimler neler kaybetti?..
Karşı takım kartlarını açık oynuyor, bizimkiler ise kendi kalelerine gol atma heyecan ve de çabası içindeler. Toplumda her yönüyle iyi tanınan 80 yaşındaki bir bilim adamını kaybederlerken kılları kımıldamıyor, karşı Takım oyuncularına da, neredeyse yapay kahramanlık madalyaları takacaklar. Onlardan biri kamu vicdanını inciten en kötü olayda bile hemen kenetlini veriyorlar.

Türkiye’nin bana göre en büyük komedyeni sayılan Levent Kırca, anlamadan bilmeden beni tanımadan benimle konuşmadan, dolduruşa gelerek sistematik bir oyunun piyonu oluyor. Beni televizyondaki parodisinde kadın hastalarıma tacizde bulunduğumun! taklidini yaparak, kendi adına mirasa oturmak ve bu iğrenç pazardan, bir lokma kapmaya çalışmış.

Bay Kırca, ben hiçbir hastamın nabzını saymak bir yana çoğu ile tokalaşmam bile, bu sözün kanıtı halen hayatta olan binlerce hastamdır. Bizim branşta saatin çarkları dokunarak işlemez. Ayrıca bana gelen kadın hastalarım koç gibi yiğit eşleriyle gelirler.

1948 yılında Tıp fakültesine giren benim için doktorluk, bilimin en saygın dalı, en insandan yana olan evrensel bir inancın, kutsal mesleğidir. Neredeyse tüm yaşamımı adadığım, ona nikahlandığım ailem, oğlum, kızım ve inancım olan bu meslekteki yaşam tarzımla da, binlerce yıllık hekimliğin erdemini ve ciddiyetini taşımaktayım. Bu şuna benzer inançlı bir insan namaz kılarken şarkı söylemez.

Ama sen Kırca ne olduğunu hiç düşünmediğin bir tuzağa yakalandın. Oyununda Türk kadını diye sergilediğin oyuncular, aslında bizim içimizden birileri, yani senin karın, kızın, torunun, gelinini simgeliyorlardı. Bu simge aynıca hepimiz için geçerliydi. Tıp mesleğinde sizin anlayamayacağınız kadar derinliklerde, bilinç altı diye bir şey vardır. Kendi bilinç altı duygularınıza, adeta ödün verir gibi yaptığınız oyuncular üzerindeki el ve parmak atma dokunmalarınızla gene simgesel olarak Türk halkının, Türk ailelerinin ve de kadınlarının, ırzına el attınız ruh sağlıklarını incittiniz ve de onları zan altında bıraktınız.

Sanatınızı ve dünya görüşünüzü sevenler arasında birinci sırada ben de varım. Bu sevgi değişmez. Ben kaypak ve çıkarlarıma yönelik zaaflar göstermem, tercihler yapmam. Siz insanları güldürmeyi, meslek edinmişsiniz. Arada bir de tabi ki KENDİNİZE DE GÜLDÜRECEKSİNİZ. . .

Bu konu, daha ciddi bir biçimde yorumlanıp yazılarak tarihe mal edilecek, dünya tıp kongrelerinde bildiri olarak sunduğumda, adından da birkaç kere söz edilecektir.


Şimdilik hoşçakalın…

Saygılarımla

Dr. Haydar Dümen
Nöroloji ve Psikiyatri Uzmanı
(0212) 293 33 10 - 11

 
 

Begen • Evlilik
 • Ölümle Yüzleşme
 • Kendine İyi Bak
 • Çapkınlık Geni
 • Her Yönüyle Vajinismus
 • Soğumayan Ölüler
 • Çocuğun Cinsel Eğtimi
 • Nazik Adında Bir Kadın
 • Ölmüş Bir Hastayla Söyleşi
 • Sahipsiz Dev
 • Best of Haydar Dümen : Gülerek Öğrenelim
 • Cennet Şeytana Kaldı
 • Şiir Sözcüklerle İkebena