Erkeğinizi Kazanma

Bunca süre uzun ya da kısa süren evliliğinizde sorunlar yaşanıyor ve erkeğinizi yeniden kazanarak yuvanızın geleceğini sağlamlaştırmak istiyorsanız bunun ilk adımı kendinizi tanımanız ve sorgulamanızdan geçer.

Her insan kendi mantığına göre en doğruyu yapıyordur ama unutmayın ki karşınızdaki siz değilsiniz o başka biri. Doğru ya da yanlış o da kendisine göre en doğru olanı yapıyordur ya da yanlış olduğunu bildiği halde kendini geri çekemiyordur.

Hangisi olursa olsun bu yuva kurtarılacak ve evlilik sürecektir kuralından hareketle bir biçimde mutluluğumuz için bir bedel ödeyeceğiz.

İlk kural kendinize yapılmasını ya da yapılmamasını istediğiniz herhangi bir olay sosyal yaşamda doğrudur ama erkek kadın ilişkilerinde bu her zaman doğru değildir. Örnekleyelim: Eşinizle evde başbaşasınız. Eşiniz sizi yanına çağırsa başınızı göğsüne koysa 3-5 dakika saçlarınızı okşayarak sizinle duygusal bütünleşse tüm kadınlar mutlu olur. Eşiniz bunu hergün bir kere yapsa bu mutluluk tiryakiliğine de dönüşebilir laf aramızda güzeldir de.

Ama siz aynı şeyi yapsanız erkeğinizin başını göğsüne yaslayıp saçını okşamaya başlasanız belki 1-2 side sesini çıkarmaz ama bu devamlılık gösterince ya da kimi ilkinde reaksiyon verir ve bundan hoşlanmaz ve biraz daha ileri giderseniz ters tepki gösterir.

Örneklerimizi çoğaltalım. Diyelimki erkeğiniz günde bir kere sizi iş yerinden arıyor. "Canım nasılsın, rahat mısın, bir sorunun var mı?" gibi telefonla arasa hatrınızı sorsa ilgisini gösterse bu sizi çok keyiflendirir. Kendinize güven duygunuzu pekiştirmenizin yanında doğabilecek sorunları da engellemiş olur. Aynı şeyi siz eşinize yapsanız belki bir iki telefonunuza ha iyiyim gibilerden geçiştirir ama süreklilik kazanmışsa noluyoruz böyle saçma şeyler için beni arama der.

Bunun gibi pek çok örnekler verebiliriz. Kuşkusuz erkeğinde kendisi için istediklerini örneğin, akşam bir çilingir sofrası kurulmasını erkek istiyorsa erkeğin karısı için böyle bir sofra kurmasına ilklerinde sesini çıkarmaz ama bir kaç kez yinelenince kadın noluyor benim işime karışma diye tepki gösterir.

Şimdi bu örneklerden özele inelim. Evlilikte klasik öğretiler her zaman işe yaramıyor. Her bir insan ne geçmiş de ne gelecek te benzeri olmayan bir varlıktır. İlşki ve iletişim her bireye özel kural ve koşullar gerektirebilir. Ancak, bu gözünüzü korkutmasın, bir kaç basit formül bunu çözümler.

Burada da genel kurallardan söz edeceğim her erkek genetik yapısı ve toplumsal kuralların biribirine arka çıkmasından erkekliğine gücüne büyük yatırım yapar ve güven duyar en azından bu konuda zaman zaman güçlendirildiğinde bundan memnundur. Zaman zaman erkeğinizi gücünü (çok inanmasanız bile) zekasını beğendiğinizi söyleyin. Kuşkusuz bunu aşırıya kaçmadan yapın. ''Sen güçlü bir erkeksin bunu yapabilirsin bir çok insanlardan daha zeki ve akıllsın bunu bildiğiniz kişilerden benzetmeler yaparak örnekleyebilirsiniz.

Böylece evliliğinizin çınarının kökleri kendi bahçenizden beslenir.

Cinselliğinizi küçümsemeyin.

Erkeğiniz evliliği zincirlenmiş bir kölelik gibi görmesin yani televizyonda ya da sokakta güzel bir kadın gördüğünüzde rahatlıkla siz ona gösterebilirsiniz ama durmadan başka kadınları kusurlu bulur en güzellerini bile tenkit ederseniz erkeğinizin genetik yapısında bir iç burukluğa neden olabilirsiniz. Kısacası rollerinizi açık oynayın.

Gelelim erkeğinize onu iyi tanıyın yani kompleksleri ve zaafları nelerdir o da sizin gibi bir canlı varlık bunlardan ya da güvensizlikleri giderilmelidir bu konuda en çok yardım edecek olan sizsiniz. Zaman zaman sık ve her alanda olmamak koşuluyla bir anne rolü oynayabilirsiniz. Giyimi kuşamı sağlığı açısından bu ilgi mutlandıracaktır ama aşırıya kaçarsanız özgürlüklerini kısıtlıyor ona bir çocuk muamelesi yapıyor gibi tehlike yaratırsınız.

Dış olayların ve streslerin çoğunu düzeltmek bizim elimizde değildir bunlardan dolayı erkeğinizi tehdit eder suçlarsanız sorunlar çözümsüz boyutlara ulaşır. ''Önemli değil, sen ya da birlikte aşarız. İstersen yarın tekrar konuşuruz gel şimdi seni tekrar rahat ettireyim dinlendireyim. Şan olsun'' gibi sözcükler ve davranışlarla o anı ve günü neşeli geçirmesine yardımcı olursanız bahçenizde büyüyen mutluluk ağacınıza can suyu vermiş olursunuz.

Gelelim yatak odasının püf noktasına: Yatak odasını renklendirin bu sizin elinizde....
 


 • Evlilik
 • Ölümle Yüzleşme
 • Kendine İyi Bak
 • Çapkınlık Geni
 • Her Yönüyle Vajinismus
 • Soğumayan Ölüler
 • Çocuğun Cinsel Eğtimi
 • Nazik Adında Bir Kadın
 • Ölmüş Bir Hastayla Söyleşi
 • Sahipsiz Dev
 • Best of Haydar Dümen : Gülerek Öğrenelim
 • Cennet Şeytana Kaldı
 • Şiir Sözcüklerle İkebena