Femen Kızlar

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bir iki hafta önce, İstanbul ilginç bir protestoya tanıklık etti. Türkiyede kadınlara karşı şiddet, cinayet ve saldırganlık olaylarını protesto etmek için, Avrupa’dan üç genç kız geldi. Daha önceki makalemde kadına şiddette dünyada 9. sırada olduğumuzu yazmıştım. Elalemin yabancısı bize bizden daha çok acıdığından, haksızlığa ve insanlık sorunlarına bizlerden kat kat daha duyarlı olduklarından, bunları içlerine sindiremeyip kadın haklarıyla ilgili bir demokratik kuruluşun yönlendirmeleriyle bu protestoyu yaptılar. Sultan Ahmet’te bir otele yerleştiler, şiddet görmüş kadın makyajlarını da yaptılar. Sadece kilotları ile çıplak olarak, bir örtü içinde kapıdan çıkar çıkmaz örtülerini attıkları gibi, protestolarına başladılar. Ellerindeki ufak pankartlarda ve bendelerinde İngilizce neden, niçin? sözcükleri yazılıydı. Bir yandan da kendi dilleriyle amaçlarını anlatmaya çalışıyorlardı. Daha önce haberdar olan polis 1-2 dk. İçinde bunları yakaladı. Mart’ın soğuk günlerinden biri. Kızlar hem üşüyor hem yerlerde sürükleniyor. Polisler de engel oldular.

Bu gibi olaylara dünyanın her yerinde rastlanır. Dikkat çekmek için yapılır. Nitekim bu kızlar da amaçlarına ulaştılar. Tüm televizyonlarda defalarca gösterildi. Çıplak olmaları da en büyük ilgi merkeziydi. Sanırım onlar da bu ilgiyi bildiklerinden soyunuk eyleme girmişlerdi. Olaya hazırlıklı olan ülkemizden ufak bir grup, ellerinde kocaman pankartlarla bu olaya reaksiyon gösterdiler. Pankartlarında “soyunan aptaldır”, “çıplaklık ahlaksızlıktır” yazıyordu. Bir televizyon habercisi, bir kadına bu konuda ne düşündüğünü sordu. “Geldiler konuşsalar iyiydi soyunmalarına lüzum yoktu” dedi.

Ben bu yazımı bizimkilerle ilgili bölümü için kaleme aldım. Delikanlılar, kızları aptallıkla nitelediniz. En az iki lisanı ana dili gibi (3-4’de olabilir) ve mutlaka bir fakülte bitirmiş, doktora veya üst lisans da yapmış bu insanları aptallıkla suçlarken önce kendimize bakalım. Mesela sen fazladan bir lisan biliyor musun? Bir fakülte bitirdin mi? Yılda kaç kitap okuyorsun? öteki soyunmak ahlaksızlıktır diyen gençler, bu kızlar senin ırkından, senin inancından, senin ülkenden değiller. Onların ahlak korumacılığı sana mı ve bize mi kaldı? Ve bunlar her türlü tehlikeyi göze alarak bizim kadınlarımız için geldiler. Yani bacılarınız, sevgilileriniz, analarınız için. Ne diyorlar, şiddet neden? Sizler de kendinize sorsanız, bunca kan, bunca cinayet, bunca şiddet neden? Soru sorulan hanım efendi konuşsalardı diyorsun, sen niye konuşmuyorsun, niye Sultan Ahmet Meydanına Çıkıp “dursun bu şiddet, nedir bu cinayetler biz ananız, eşiniz, kızınız” diye nara atmadın. Ahlaksızdan dengeyi bozduklarından ertesi gün polis bu kızları yurt dışı etti. Kızlar halen alandan sözleriyle, elleriyle, protestolarını sürdürüyorlardı. Bunların ardındaki kadın ve demokratik kuruluşlar ve arkadaşları ve bütün o toplumların kadınları bizim sorunlarımıza sahip çıkıyorlar, çözüm arıyorlar. Bizler ise yıl uykusuna yatmış gibi reaksiyonsuzuz öylece seyrediyoruz. Cinayetler sürüyor, dünya ayağa kalkıyor. Sorunlara yasalarla engel olmaya çalışıyoruz ama alt yapıya hiç bakmıyoruz. Bu cinayetler ve şiddet azalmadan sürecektir. Ceza evinde yatanların sayısı artacaktır. Gönül isterdi ki kadınlarımız milyonlara seslerini duyursalardı da, sırada 9’dan 19’a düşseydik. Hoş geldiniz Femenler teşekkür ederiz. Sizler görevlerinizi yaptınız gene iş, bize kaldı. Umarım 20 yıl sonra aynı amaçla, sizin kızlarınız böyle bir gösteri gereğini duyup gelmezler.


Saygılarımla

Dr. Haydar Dümen
Nöroloji ve Psikiyatri Uzmanı
(0212) 293 33 10 - 11
 
Begen


 • Evlilik
 • Ölümle Yüzleşme
 • Kendine İyi Bak
 • Çapkınlık Geni
 • Her Yönüyle Vajinismus
 • Soğumayan Ölüler
 • Çocuğun Cinsel Eğtimi
 • Nazik Adında Bir Kadın
 • Ölmüş Bir Hastayla Söyleşi
 • Sahipsiz Dev
 • Best of Haydar Dümen : Gülerek Öğrenelim
 • Cennet Şeytana Kaldı
 • Şiir Sözcüklerle İkebena