Hekimlik Konusunda Hakemsiniz!

Doktorsunuz ve konunun uzmanısınız. Ailelinizle bulunduğu yerde bir doktor yok. Anneniz ya da yetişkin kızınızın genital bölge ağrıları var. Hayatı tehlikede. Eğer siz ona jinekolojik bir muayenehane yapar, durumu anlarsanız ölümden kurtaracaksınız.

Soru 1: Annenizi ya da kızınıza jinekolojik muayene yapar mısınız? Yoksa etik, ahlak falan filan der, kaderine mi terk edersiniz?

Soru 2: Kızınız gebe, doğum ağrıları tuttu ya da düşük tehdidi altında. Gene bu konuda doktor ve de gidebileceğiniz yer yok. Kendi başına ‘doğur’ ya da ‘düşür’ mü dersiniz? Yoksa doğumuna yardım mı edersiniz? ( kürtaj dâhil)

Soru 3: Gebe kızınızda baktınız ki, çocuk ters gelmiş. Bu durumda doğum gerçekleşmeyeceğinden anne de çocuk da saatlerce acılardan sonra ölecek. Tek kurtuluş, özel bir aleti rahim içine sokarak ( hala tıpta kullanılır) çocuğu yani torununuzu içeride ikiye bölüp, parça parça doğumu gerçekleştirmek. Onu kurtarır mısınız? Yoksa etik nedenlerden ‘yapamam’ mı dersiniz?

Soru 4: Vaginusmus kilitlenmesi diye bir olay var. Penis vajinada kilitleniyor ve penisi dışarı bırakmıyor. İki taraf içinde acılı. Saatlerce sürerse, penisi çalışmaz bir hala getirici bir durum. ( korkmayın çok ama çok nadir görülen bir olaydır.) Kızınız ve damadınızla gittiğiniz yerde gene doktor yok. ‘Etik değerlerime aykırı bakamam’ mı dersiniz? Yoksa kızınızı ve damadınızı kurtarır mısınız?

Soru 5: Bir kadınsınız ve üroloji uzmanısınız. İdrar yolu tıkanmasından bir erkek geldi. İdrar kesesi dolmuş, adam kıvranıyor. Siz, bir sonda yaparak onu kurtaracaksınız. ‘Etik değerlerime aykırıdır’, ‘penise dokunamam’, ‘sonda da yapamam’ mı dersiniz? Yoksa onu kurtarırı mısınız?

Soru 6: Bir jinekologsunuz. Doğum yaptırırken acaba aklınızdan olumsuz şeyler geçer miydi? Açıkçası tahrik olur muydunuz?

Soru 7: Vaginusmus olayını, dünyada tek seansta çözen tek kişisiz. ( bu doğru) 17 yıldır yatamayan ve çocuk yapma şansını yitirmek üzere olan bir çift geldiler. Yöntemi kullanmada tek başlarına başarılı olamadılar. Sizden yardım istediler. ‘Benden bu kadar, ne yaparsanız yapın’ mı dersiniz? Yoksa bu aileyi ve de tüm yakınlarını ilgilendiren bu dertten kurtarır mıydınız?

Soru 8: Diyelim ki, vaginusmus olgusunu çözen tek kadın hekimsiniz. Aynı koşullarda bir hasta geldi ve sizden yardım istedi. Ne yapardınız? Bu durumda ortaçağ zihniyetinden kurtulamayan kimileri gibi, ‘etik değerlerime aykırıdır’ mı derdiniz? Yoksa hastayı kurtarır mıydınız? Not: Kanımca, erkek doktor yardıma girdiğinde sakıncalı, etik değerlere aykırı; kadın doktor girerse, ‘sorun olmaz’ gibi bir bağnazlık kıskacında olduğumuzu sanıyorum

Soru 9: Vaginusmuslu çift, tedavi sırasında yardım istiyor. Sonuç başarılı. Teşekkürlerini sunuyorlar. (Not: Bir hasta ve de sorumlu kişisi istemediği sürece doktor parmağıyla bile dokunamaz.)

Soru 10: ‘Hekime namahrem yoktur’ diyen bir dinsel inanca karşı bile böylesine bir aymazlığın, Türk televizyonlarında ve de gazete manşetlerinde dile getirilip spekülasyon yapılmasını neyle, nasıl yorumluyorsunuz? Üstelik bu konuda yetkili merciler de varken…

Sadece düşünün değerli okurlarım…

Sevgilerimle,

Haydar Dümen
(0212) 293 33 10 / 11


 • Evlilik
 • Ölümle Yüzleşme
 • Kendine İyi Bak
 • Çapkınlık Geni
 • Her Yönüyle Vajinismus
 • Soğumayan Ölüler
 • Çocuğun Cinsel Eğtimi
 • Nazik Adında Bir Kadın
 • Ölmüş Bir Hastayla Söyleşi
 • Sahipsiz Dev
 • Best of Haydar Dümen : Gülerek Öğrenelim
 • Cennet Şeytana Kaldı
 • Şiir Sözcüklerle İkebena