Kadınlar Gülmeli mi, Gülmemeli mi?

 
 
 
 
 
 
 
 
Bu ne telaş be hoca, zaten gülmüyorlar ki. %90’ı da gülmeyi unutmuşlar. Evli kadınlar mutsuz iseler, “Başım gülmedi” derler. Bu değimin, ülkemizde gerçekleşmesinin oranı %90’dır. Evlenecek kızlara annelerinin ve çevrenin iyi dilekleri ve duaları arasında en sık kullanılanı “Allah başını güldürsün” dileğidir. Hoca ve sevgili Türk Halkı şu yukarıdaki resme bir bakın. On kız on erkek çocuk yaşları 6-11 arası, bir kameraya poz vermişler. Fotoğrafı çeken düzenleme yapmış da kızları öne oturtmuş. Gerçek yaşamda bu mümkün değil, erkekler dururken kızlar öne geçmez. Bunlar bizim çocuklarımız 21. Yüzyılda onlara verdiklerimiz üstülerinde, başlarında ve ayaklarında görünüyor. Bir de dudaklarına gülücük armağan ediverseydik, kızlarımız, kadınlarımız çığırından mı çıkacaklardı?! Kızlardan 5’i elleriyle ağızlarını kapatmışlar. Lütfen çok yakından yenden yeniden gözük takında bakın: Gülüyorlar mı, şaşırmışlar mı ya da utanmışlar mı? O bile belli değil. Bu küçücük çocuklar neden ağızlarını kapatırlar?...

Erkeklere gelince, duruşları daha şimdiden egemen ve “ben varım” der gibi. Ciddiler 1-2 tanesi dışında onlarda gülmüyorlar. Bu erkeklik onlara sosyal miras olarak 1000 yıl öncesinden verilmeye başlandı. Temelinde erkek evde kalacak kız başka bir eve gelin gidecek. Gelin giden kız gittiği ev de anne, baba, dede, nine, yengeler, yeğenler kim varsa tümü onun üzerinde söz sahibi olacak. Gelinin nefesi bile kontrol altında tutulacak.
Bu kadar da olur mu demeyin, zaten yaşanan bir olay.

Kız istemeye gidildiğinde kayınvalide “erkeğin annesi” her fırsatta sık sık bahaneler bulup kıza “seni çok sevdim” diye sarılıp yanından ayırmaz. Bu sarılmalardaki amacı acaba ağzı kokuyor mu’nun denetimidir. Sofrada da yanında oturtarak orada da bir değer ayarı yapılır. Sırada hamama götürmek ve töresi var. Kız için keyifli olabilir ama, aslında vücuduna bakılarak karar verilir. Ülkemizde nerede ve ne zaman kadın güldü ki?.. Anne oldu çocuklarından bazılarını kara toprağa verdi, yılları ağlamakla geçti. Daha eski dönemlerde ise, kadınların zaten durumu ortada. Askere giden erkeklerinde bir bölümü geri dönmezdi. Annelerin ağlamaktan başka yapacakları bir şey de yoktu. Kızın gelin gittiği evde, koca dayağı, kaynana ve kayınpeder otoritesi, büyükbabalar ve nineler varsa onların da hizmetinde bulunmak kaçınılmaz göreviydi. Bu çileler içinde sadece ağlayabildiler ve gülmeyi unuttular.

Gelelim şu belki %10’u bulmayan gülen ya da gülebilen kadınlarımıza; onlarında %90’ı kendi aralarında kadın sohbetlerinde gülebiliyorlar. Orada bile kahkaha seyrektir.

Kadınlara kahkaha atma diyorsun sayın hoca, sen derin bilgilere! sahipsin Türkiye’nin nabzı ve kaderi elinde. Şimdi ben soruyorum: Neden kadınlarımız hiç gülmüyor ya da sınırlı gülüyor?.. Sayın hoca! İster inanın ister inanmayın, ben yalan yanlış söyleyen biri değilim, geçmiş geleceğe bu güne kadar söylediğim bütün sözlerimin altına imzamı atarım. Bir uzman olarak bu gülen kadınlar hakkında ben de bilgi vereyim: Süslü, frapan görünen ve de kahkahasını atan kadınların tümü kendilerine güveniyor. Bu güven ise, çoğunda cinsel konuda ya aşılmaz yenilmez iradeden, kendilerine güvenmeden ya da cinsel konuda frijit olduklarından akıllarına cinsellik gelmediğinden kahkaha atıyorlar.

Herkesin kadın erkek gülücükleri dudaklarından eksik olmasın ki, insan yaratılan ruhumuz kararmasın. Kadınlarımız süslensin ki, yaşam enerjimizin rengi ışığı solmasın. İzin verirseniz, benim kızım, gelinim, torunumda kahkaha atsınlar. Annem gülmeden ölüp gitti. Onların anaları da tümüyle öyleydi. Kurulan düzenin geriye analık yorgunluk dışında onlara 500 yıllık bir enkaz kaldı. Bırakın onlar gülsünler ki biz de gülmeyi öğrenelim. Birbirimize gülümseyelim. Herkesin en önem verdiği erdem konusuna da asla çamur atmayalım çünkü çamur, atanın da elinde iz bırakır. Böyle durumlarda hepimiz haddimizi bilelim “eğri bürü söz etmeyelim”. Çünkü birileri sizleri de sigaya çeken bir psikiyatr gelir, benzetmesinden yola çıkarak: “Kral çıplak” deyiverir.
 
 
Sevgilerimle

Dr. Haydar Dümen
Nöroloji ve Psikiyatri Uzmanı
0212 293 33 10-11


 • Evlilik
 • Ölümle Yüzleşme
 • Kendine İyi Bak
 • Çapkınlık Geni
 • Her Yönüyle Vajinismus
 • Soğumayan Ölüler
 • Çocuğun Cinsel Eğtimi
 • Nazik Adında Bir Kadın
 • Ölmüş Bir Hastayla Söyleşi
 • Sahipsiz Dev
 • Best of Haydar Dümen : Gülerek Öğrenelim
 • Cennet Şeytana Kaldı
 • Şiir Sözcüklerle İkebena