Küçük Mutluluklar Büyük Mutlulukların Kapısıdır

Büyük Kapılar Küçük Anahtarlarla Açılır
 
Bir gün sokağa çıktığınızda ya da balkonunuzdan, pencerenizden gökyüzüne bakın. Bulutların rengine, dizilişine, desenlerine, gökyüzünün maviliğine konsantre olun. Şimdi düşünelim: O gördüğünüz tabloya sizin açınızdan bakan başka biri olmadığı kesin. Çünkü bir dakika sonra görüntü değişecektir. Dünyanın varoluşundan yok oluşuna kadar geçen zaman diliminde, hiçbir zaman aynı bulutlar aynı desenlerle bir daha orada aynı tabloyu oluşturmayacaktır. Bu nedenle gökyüzünün seyrettiğiniz bölümü o an için sadece sizindir.

Bunu zaman zaman tekrar edin. Her keresinde gökyüzünün o baktığınız bölümün, özel olarak sizin olmasından keyif duymaya başlayacaksınız. Daha önemlisi göğün maviliğinin ve bulutların desenlerinin gizemlerini algılayacaksınız. Bu dinamik, bu akışkan görüntüler, duştan akan su gibi sizin ruhunuzu yıkayacak, aynı zamanda içiniz erince (huzura) kavuşacak, bir oranda streslerinizi atacak, kendinizle barışık olacaksınız. Çünkü evreni analiz etmeye başladınız.

Üç şiir ezberleyin. Özellikle sevgi, aşk, estetik ve doğayla ilgili şiirleri seçin, mutlaka hatasız okuyun. Ezberlerken sesli vurgulamasını da doğru yapın ya da şiirden anlayan birine nasıl okuyayım diye sorun. Üç şiir ezberlemek zor bir şey değildir. Daha küçük yaşlarımızda Türkçe olmayan onca namaz surelerini ezberledikten sonra, üç şiir hem belleğinizi güçlendirecek hem de duygularınıza boyut katacaktır. Bu şiirler yaşam boyu artık sizindir. Zaman zaman karşınıza okuma fırsatı çıkacak bir ortamda, öylece kalmaktansa bir şiir okuduğunuzda onu orada bulunanlarla paylaşıp onlarla bütünleşmenize yardımcı olacaktır.

Şiiri yazanın hakkında da bilgileriniz olmalıdır. Nasıl ki, bir yemek tarifini yaparken tarifi aldığınız ünlü aşçıdan referans veriyorsanız aynı saygıyı şiiri yazandan da esirgemeyiniz. Bu yolda dostlarınız artacak sevgiye ya da aşklarınıza bir ortam hazırlayacaktır.

Zaman zaman gülün. Bir şeylerin komik yanlarını görmeye çalışın, kahkahalarınıza dikkat edin. Yüksek kahkaha ürkütücüdür. İnsan zekası ya da hayvanlarla ilgili, ders alınacak içerikli 3-5 fıkrayı da belleğinize kazıyın. Yeri geldiğinde bir hayli olumlu puan kazanır ve akılda kalırsınız. Eğer bilime, edebiyata, felsefeye katkıları olmuş birkaç önemli insandan ya da sıradan ama kaliteli söylenmiş özlü sözleri de dağarcığınıza atarsanız, bu durum çevrenizin, sizin hakkındaki düşüncelerini olumlu değişir. Fıkraları mutlaka yerinde anlatın. Fıkraları anlatırken kendiniz fazla gülmeyin ya da kahkaha atar gibi değil, sempatik olgun bir tavırla anlatın. Onlar gülerken siz de gülün ki, paylaşım ve muhabbetin devamına davetiye çıkarın.

Haydi kolay geldin. Hayat yolunda iyi yolculuklar, anlattığım bu çok basit formüller, kimi sorunları çözecektir. Bunları küçümseyemeyin, çünkü büyük kapılar küçük anahtarlarla açılır.

Gene bu sıradan öğütleri, 80 yaşını geçmiş bir ustanın yaşam menüsünün tarifi gibi değerlendirerek, mutluluk çorbanızın tuzu gibi sayın.

Bütün bunlar için, çok zaman harcamadınız, yorulmadınız ve olması gerekenleri yaptınız. Hatırım için bir deneyin bakalım.


Saygılarımla

Dr. Haydar Dümen
Nöroloji ve Psikiyatri Uzmanı
(0212) 293 33 10 - 11
 
Begen


 • Evlilik
 • Ölümle Yüzleşme
 • Kendine İyi Bak
 • Çapkınlık Geni
 • Her Yönüyle Vajinismus
 • Soğumayan Ölüler
 • Çocuğun Cinsel Eğtimi
 • Nazik Adında Bir Kadın
 • Ölmüş Bir Hastayla Söyleşi
 • Sahipsiz Dev
 • Best of Haydar Dümen : Gülerek Öğrenelim
 • Cennet Şeytana Kaldı
 • Şiir Sözcüklerle İkebena