Sağlığın Tuzağı Kilolar ve Genel Yorumlar

Değerli okurlarım, laklaka ya da safsataya ülkemizde çok önem verilir. Kitleler de bu sıradan palavraların ardına takılırlar. Böylece kendi moral ya da bedensel değerlerini hırpalarlarken, sonuç alamamanın yenilgisiyle, güven duygularını da yitirirler ve başladıkları yoldan yenilgiyle dönerler.

Bunlardan biri fal, öteki zayıflama yöntemidir. Bin yıllık çileli yaşamlarında özellikle kapalı kalmış kadınlarımıza, gelecekten iyimser bir haber uçurmak, yorgunlukta bir fincan kahve içmek gibi iyi gelir. “Umut fakirin ekmeği ye Mehmet ye..” sözü burada tam yerine oturmuştur.

İkinci konumuz kilo vermede yapılan yorumlar ve de önerilerdir. Nasıl bir ülke ise, her gün her gazetede sayfa dolsun gibilerinden “kilo verme konusunda” öneriler sunulmaktadır. Sanırsınız ki, zayıflama bu kadar kolaydır. Gazetedeki başlık önerisi şu: ‘15 günde 7 kilo verebilirsiniz.’

15 günde 7 kilo vermek, bilime göre mümkün değildir. Bu öneriye uyup sonuç alamayan kişi ise, kanadı kırık kuş gibi kalır ve yiyeceklerini kesme yerine umutlarını kesip tüketir ve kilolarına razı olur.

Bu konuda bilim neler söylüyor ona bakalım:

1 dilim 50 gram ekmeğin verdiği kaloriyi, enerji tüketerek harcamak için, ya 1 saat yavaş yürüyüş yapacaksınız ya da 20 saat ayakta dikileceksiniz.

1 porsiyon dondurma 150 gram, 2 saat elde çamaşır yıkamakla

2 ceviz, 45 dakikalık gezinti yapmakla

1 bardak elma suyu, 1 saat 15 dakika keman çalmakla

100 gram çikolata, 1 saat dağa tırmanmakla

1 porsiyon pasta, 3 saat elde çamaşır yıkamakla, verdiği kalori ancak harcanır.

Evde sakin yaşam süren bir kişinin, 2200 kaloriye ihtiyacı vardır. Biz bu kişiye günlük 1500 kalorilik aşağıdaki diyeti uygulayalım.

Günde 500 gr süt, 30 gram, bir kibrit kutusu kadar beyaz peynir ve 1 yumurta, 150 gram et tavuk ya da balık ya da 6 köfte kadar et, 3 ince dilim ekmek, 2 porsiyon sebze, 3 porsiyon meyve yani 3 küçük elma ya da orta boy 3 portakal, 1.5 ayva ya da orta boy 3 armut ve yemeklere de iki tatlı kaşığı yağ.

Bu kurala tam uyduğu takdirde, kişi haftada 770 gram, 1 ayda 3300 gram zayıflayabilir. 15 günde 1,5 kilo verebilir.

Bu kişi sudan başka hiçbir şey yiyip içmese, 15 günde 3-4 kilo verir.

Ey bol keseden atıcı, bilim adına yaygaracı, bir köşede yer kapıcı şarlatanlar, 15 günde 7 kilo verilmediği gibi, 15 günde, belde iki santim incelme de olmaz. Çünkü iki santim, en az 4 kilo yağa bedeldir.

Değerli okurlarım, bilim hesap kitaptan ve de kanıtlardan geçer. “Kendine iyi bak” kitabım daha önce “Sağlık ve yaşam” adıyla yayınlanmıştı. Bir promosyon için, en iyi sağlık kitabını ünlü bir deterjan firması Türkiye çapında arattı ve benim kitabım seçildi. Tam 50.000 adet bastırılıp, tüketicilerine 3 deterjan kutu kulakçığı karşılığı armağan edildi.

Kendine İyi Bak kitabımız, her yönüyle hayatınızı değiştirecek büyük bir araştırman ürünüdür ve benim yorumlarımla sizlere sunulmuştur. İddiam şudur ki: Her birinizin ömrünü 10 yıl uzatacak nitelikte yorum, bütün hastalıkta rejim listeleri, beden sağlığınızı koruyabilmenizin önerilerini bulacaksınız. Ayrıca bebekten yaşlılara aile bireylerinin tümünün sağlıklı olmasında yardımcı olacaktır.

Bu böyle biline, üç nesil işinize yarayacak bu ailenizin rehber kitabına bir göz atın, çok yararlanacaksınız.
 
 
Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğimle..

Dr. Haydar Dümen
Nöroloji ve Psikiyatri Uzmanı
0212 293 33 11


 • Evlilik
 • Ölümle Yüzleşme
 • Kendine İyi Bak
 • Çapkınlık Geni
 • Her Yönüyle Vajinismus
 • Soğumayan Ölüler
 • Çocuğun Cinsel Eğtimi
 • Nazik Adında Bir Kadın
 • Ölmüş Bir Hastayla Söyleşi
 • Sahipsiz Dev
 • Best of Haydar Dümen : Gülerek Öğrenelim
 • Cennet Şeytana Kaldı
 • Şiir Sözcüklerle İkebena