Tacizi Tacizle Önleme

Saygı değer hoca hanım, insanlık tarihi hepimizin olup, geçmişten geleceğe bu tarihten dersimizi almak zorundayız. Bu dersleri alalım ki, tarihimizi yazarken geleceğimizi de insan onuruna uygun inşa edelim. Sonra bir hesap kitap yapalım, ilk karşımıza çıkan konu yetiştirdiğimiz gençleri yanlış yönlendirerek onlara daha fazla zarar vermememiz. Yani mitolojide kendi çocuklarını yiyen Satürn Tanrısı olmamalıyız. Öğretmenlik çok ince bir meslektir. Zeka, erdem, çağı özümleme, bilgi ve eğitilen gençleri yönlendirme, onları komplekse düşürmeme gibi, bir çok yetenek ve beceri gerekir. Bunlardan en önemlisi zekâ ve bilgidir.

Ben bir psikiyatri uzmanıyım. Haberinizi gazetede okuduğumda, mesleğim gereği nice başka akıl çarpıklıkları gördüğümden, çok da şaşırmadım. Ben çağdaş savaşımı kadınlardan yana verdiğim için, uzmanlığımın bütün inceliği ve kuralları ile, sana yardımı bir borç biliyorum. Ancak şöyle bir ricam ve önerim olacak:

Öğretmenin zeki ve kavrama yeteneğinin de gelişmiş olması gerekir. Bana kalırsa, siz önce bir zeka testi yaptırın. Sakın alınıp gücenmeyin, kendi ölçümü bileyim diye, kaç kez ben de bu testi yaptırdım.

Akıl testinden sonra, kimlik ve kişilik testine de gerek vardır. Ben onları da yaptırdım. Bu bilgiler bir geminin yol haritası ve pusulası gibidir ve herkese yararlı olur.

Yazdıklarımdan alınmayın, çünkü bu çocuklar bizim çocuklarımız. Ben bir hekimim. Onların geleceklerini, kişiliklerini ve ailelerinin ruh sağlıklarını korumak gibi bir misyonum olduğuna inanıyorum.

Sayın hoca hanım, cinsel eğitim bizim işimiz. Çocuklarda cinsellik, 3-4 yaşına kadar aile içinde kendi kimliklerini ve kardeşliği öğrenmekle gelişir. 4-5 yaşından sonra, sokakta, okulda ergenlik dönemine kadar, kız ve erkek çocukları arkadaşlığı öğrenirler. Ergenlikten sonra flört dönemi başlar ve aşka doğru geçiş yapar.

Saygı değer hoca hanım, erkek ve kız arasında önce kardeşlik, sonra arkadaşlık, daha sonra da duygusal estetik ve beğeni yönelmeleri olmazsa, bu t yolda yaşadığımızdan daha derin bir cinsel anarşi ortamına düşeriz ki, bu günleri gıpta ile anarız. İşte siz burada çocukların, arkadaşlık duygularını dinamitliyor, sanki delinin aklına taş getiriyorsunuz. O da şu, kızları bir cinsel obje gibi gösteriyorsunuz. Bu çok yanlıştır.

Öte yandan kızları taciz edenlerle, bunlara hoş bakmayan arkadaşlar arasında bir çatışma ve düşmanlık yaratıyorsunuz. Çünkü, yapılan müdahale, insanca değil, her iki cinsi de travmatize edici niteliktedir. Bu ayrımcılıkla belki ileride arkadaş olacakları yerde birbirlerine düşman olarak yetiştiriyorsunuz. Bunu yaratmaya kimsenin hakkı yoktur.

O sınıf arkadaşlıkları var ya, çoğu zaman bizlere öz kardeşimizden daha yakındırlar. Bunu da içinde bulunduğunuz ortamların üst katmanlarında görebilirsiniz.

Haddinizi, saygınlığınızı bilin, kimsenin arkadaşlıklarının üzerine limon sıkmayın. Bu çocuklar hepimizin. O taciz edin dediğin çocuklar, ileride psikolojik bir takılma ile tacizi kendilerine bir yöntem ya da tatmin sayarlarsa ne olacak? Daha şimdiden onların ruhuyla böylesine sorumsuz nasıl oynayabiliyorsunuz?...

Bunun yanıtını kendi kendinize verin. Hoş bir resim görebileceğinizi sanmıyorum.


Saygılarımla

Dr. Haydar Dümen
Nöroloji ve Psikiyatri Uzmanı
(0212) 293 33 10 - 11


 • Evlilik
 • Ölümle Yüzleşme
 • Kendine İyi Bak
 • Çapkınlık Geni
 • Her Yönüyle Vajinismus
 • Soğumayan Ölüler
 • Çocuğun Cinsel Eğtimi
 • Nazik Adında Bir Kadın
 • Ölmüş Bir Hastayla Söyleşi
 • Sahipsiz Dev
 • Best of Haydar Dümen : Gülerek Öğrenelim
 • Cennet Şeytana Kaldı
 • Şiir Sözcüklerle İkebena