Tecavüz (Varan-1)

VARAN-1
  Resmin Büyük Halini Görmek için Lütfen Üzerine Tıklayınız.
 
TECAVÜZ
 
İnsanlığın hayvansal içgüdülerine uyarak, cinsel amaçlı bir başka kişinin etini, ruhunu parçalama bir VAHŞETTİR. Vahşet sözcüğünü, tıpkı etobur vahşi hayvanların, kaçan bir canlıyı yakalayıp yemeleriyle özdeşleştirdiğim için kullandım. Hayvanlardaki bu tür yakalayıp parçalama gibi genler insanlık evriminden geçip, akıl ve iradeyle disipline edilmediğinde, ortaya çıkan olaylardan biri de tecavüzdür. Aç hayvanların saldırganlığıyla cinselliğe doymamış aç ve sorumsuz kişiler, yaşam haklarına, kutsal değerlere, ailelerin gözbebekleri yavrularına ya da bireylere saldırıyorlar, bunu yapımcılar da ülkenin ya da insanlığın bir gerçeği diyerek, önce televizyonlarda, sonra internetlerde reyting uğruna sergileniyorsa, bu sorumsuzluğun bir başka örneğidir.

Tecavüz, ailelerde yaratılan acıların en büyüğüdür.

Tecavüze uğrayan bireyin, yaşam boyu üzerinden atamayacağı bir korku, bir güvensizlik, onun kimliğine girer. Hiç suçu yokken, yaşadığı olayı bir tür yüz karası gibi taşımak, ruhunda esen paranoyaların karabasanlarıyla, yaşamak zorunda kalır. Bizim gibi aile kavramına bağlı ve düşkün bir toplumda, başından böyle olay geçmiş şanssızlığın adının bile edilmemesi gerekirken, bunu sahnelere taşımak da, kimi kişilerde içgüdüsel bir tatmin arayışına çanak tutmaktır.

Nelere sebep olabilir?

1. Tecavüze uğraşan kişi zaten yaşam boyu bu acıyla aşamaya mahkûmdur. Ancak zamanla bu acı ve anılar küllenir gibi olurken, böyle bir sahnenin görüntüsü, ağır bir travma etkisi yaratır. Kimi izleyicilerin o sahneyi “şöyle ya da böyle“ hislerle seyretmesi bir yana, tecavüze uğrayan kişi de, sokakta ve işyerinde kendisine bakan gözlerden komplekse girer, ruhsal bütünlüğü bozulur.

2. Olayı yaşamış ailelerin anne, baba ve yakınları, vahşi hayvanların elinde kurtuluş şansı olmayan bir ceylanın parçalanmasını izler gibi, kendi canlarında somutlaşan bu görsellik, onlarda daha büyük acılara ve intikam duygularına neden olabilir. Toplumda yeniden bir düşmanlık ve suç potansiyeli yaratır.

3. Her toplumda psikopat insanlar vardır. Psikopatların bir bölümü sadisttir. Başkalarına acı vermek, işkence yapmak, namus değerlerine saldırmak, onları üzmek, aşağılamak, yaralamak gibi her türlü acımasızlıktan, ruhsal bir tatmin alırlar. Bu filmi izleyen sadist ruhlu psikopat, kendi yaptıklarından ve de yapacaklarından keyifli bir coşkuya kapılabilir. Bunlar Hitler gibi insanlık düşmanı olduğundan, kan akıttıkça, acı çektirdikçe “daha daha” derler ve bir türlü doymazlar. Bu ruhsal yapıdakiler, böyle bir olayın görsel etkisiyle “pekâlâ başkaları da yapabiliyor” gibi savunmalarla, yeni avlar peşine düşebilirler. Çünkü acı, kan, sadistlik davranışlar onların yaşam kaynağıdır.

4. Bir gurup, bir kadına, bir kıza saldırdığında, yapılan iş bir kişi üzerinde kalmayıp gurubun tümüne yayılacağından, sorumluluğun bölüşülmesiyle de, tıpkı hayvanlarda olduğu gibi, eylemlerinde bir provokasyona kapılarak, ayrı bir zevk havasına girerler. Sahnenin devamında, işi bitiren gençlerin, hiçbir şey olmamış gibi, mutlu bir halde denize atlayıp yüzmeleri de, insanların duygularına saplanan bir hançerdir. Sahnenin yalnız bu bölümü bile, pek çok genç için özendirici olabilir. Gençler o yaşta gurup içinde bir iletişim, bir bağ, bir lider etkileşimi ile, suç potansiyeli kazanılır. Bu nedenle zamanımızda benzer olayları sık görüyoruz.

5. Televizyon seyrederken, birden karşılarına çıkan böyle bir sahnede, ailede çocuklarıyla filmi izleyenler, bir şok yaşayabilirler. Bu olay ne olacak, nasıl gelişecek? Korku, tedirginlik… Kapatsa bir türlü, izlemeyi sürdürse bir başka türlü. Bu vahşete istemeden seyirci olmak da, onların masumiyetine tecavüzdür. Aile böyle bir sahneyi kaç yaşında olursa olsunlar, çocuklarına nasıl anlatacak?

6. Bu gibi görüntüler, çocukların ve de gençlerin bilinçaltında bir yerlerde takılıp kalır. Birçokları için bu sahne, unutulacak ama, zamanı geldiğinde bir olumsuz rastlantı ya da körükleme ile anı yeniden ortaya çıkacaktır. Bu tablo cinsel bir kıpırdanışa ya da panik ve obsesyon dediğimiz korku reaksiyonuna neden olur.

7. Erkeklerin, kimi kadınların da heyecanını gıdıklayan bu sahneler, onlar tarafından bir fantezi gibi algılanırken, kimileri de bunu mastürbasyon malzemesi olarak kullanacaktır. Bu fantezi, zamanla onlarda tecavüze yatkın sadistik ya da mazoşistik bir ruh yapısının temellerini oluşturabilir. Bu da ortamını bulunca gerçeğe dönüşebilir anlamını taşır.

8. Tecavüz sahnesindeki kızın görüntüsünü, erkeklerin neşesini ve mutluluğunu, izleyen kimi gençlerde, bilinçdışı bir zevklenme ile, erkeklik agresivitesinin yönlendirilmesi ile, onların yaşamlarında da cinsel tercih durumuna düşebilir.

9. Bütün toplumların vicdanını yaralayan, bizim gibi, aile bütünlüğünde ve cinsel namus konusunda daha titiz olan toplumlarda ise, izleyenlerin ruhlarını inceltmek bir yana, kadına ve erkeğe de insanlara güvensizlik yaratması gibi bir başka olumsuzluk telkin eder ki, aile haklı olarak, bu tedirginliklerini ve korkularını aile bireylerine ve de çocuklarına yansıtır.

10. Psikolojik mekanizma ile, bu durum toplumda bir güvensizlik ve kaos oluşturur. Ki, bu da hepimiz için en tehlikeli olanıdır.

 
Saygılarımla

Dr. Haydar Dümen
Nöroloji ve Psikiyatri Uzmanı
(0212) 293 33 10 - 11
 
 

Begen • Evlilik
 • Ölümle Yüzleşme
 • Kendine İyi Bak
 • Çapkınlık Geni
 • Her Yönüyle Vajinismus
 • Soğumayan Ölüler
 • Çocuğun Cinsel Eğtimi
 • Nazik Adında Bir Kadın
 • Ölmüş Bir Hastayla Söyleşi
 • Sahipsiz Dev
 • Best of Haydar Dümen : Gülerek Öğrenelim
 • Cennet Şeytana Kaldı
 • Şiir Sözcüklerle İkebena