Vicdani İnsancıl ve Sevimli ve de Çılgın Projem-2

Türkiyede görme özürlü 7.000 vatandaşımız var. Bunların yarısını bekar sayarsak, bu gençler, duygusal, estetik insancıl, arkdaşça, kardeşçe belki de bir filört ilişkisi kurmada, karşı cinsi tanıma fırsatı bulamıyorlar. Bu nedenle, ilerideki kuracakları yuvaya, psikolojik açıdan antremansız ve donanımsız giriyorlar. Normal vatandaşlar karşı cinsi görüyor, onun hareket ve davranışlarından kendilerine göre bir beğeniyle yönelme yapıyorlar. Bu beğeni de, aşkın bedensel, sosyal ve psikolojik örgüsününün kurulmasına yarıyor. Bu yoldan aşk fidanı filiz veriyor. Tomurcuklar açıyor, eşler geleceğe yönelik sağlam adımlar atıyorlar.

Görme özürlülerde bu öyle olmuyor. Böyle bir gencimiz, bir kız arkadaşla hiç cinsel içerik olmadan, havadan sudan, güncel konulardan, insanlardan doğadan, şiirden müzikten konuşsalar diyorum. Kaderin şansızlığına uğramış bu çocuklarımız, bir kızın, kadının ses tonunu, dünya görüşünü, onun yüreğini nelerden hoşlanıp, etkilendiğinin mesajlarını alsalar diye hayal ediyorum. Bu gençler de yaşıtları gibi ileride evlenecekleri kızların duygusal yapılarını anlamayı onlarla konuşmayı, espiri yapmayı öğrenseler. Hem psikolojileri güçlenir kendilerine güven gelir, hem de duygularının mutluluk çiçeklerinin bahçe boyutu gelişir, tek düzelikten çıkar. Beyinleri de yeni kavramlarla zenginleşir.

Böyle olsaydı bu gençler, bu bakımdan, yanlızlıktan, erkek erkeğe bağımlı olmaktan hayallerini somutlaştırarak güven duygularını pekiştirerek, gelecekteki dünyalarına daha sağlam adım atarlardı. Peki bu vicdani ve sevimli projenin ortamı nasıl hazırlanır?

Belirli kafelerde, gençlerin buluştuğu yerlerde, tek bir masa bu tür buluşma mekanı olarak onlara ayrılır. Görme özürlü gençlerle arkadaş olmaya ve buluşmaya gönüllü kızlar, hem onların ruhlarını reabilite ederler, hem de insanlık duygularını tatmin atmemin ve birilerine yardım eli uzutmanın ruhsal enginliklerini yaşarlar. Bu arkadaşlıklar da internet ortamından sağlanır.

Bu gençlerin mekanları gözetim altında olduğundan, cinsel içerikli bir yaklaşım söz konusu değildir. Bu projeye karşı çıkacak birileri olabilir mi? Olabilir, ama insancıl boyutta düşünürsek neden olsunlar ki? O birileri kendi çocukları için, bu tür arkadaşlıklara fırsat hazılamıyorlar mı? Kimi zaman zaman evlerini gençlere bırakıp gitmiyorlar mı? Denilebilir ki, ya bunların arasında bir aşk başlarsa? Olabilir. Başkaları için yaşanan hayat onlar için neden esirgensin ki?

Gelelim projenin çılgın bölümüne:

Bu gençler, kadını hiç tanımadan cinsel güdülerini nasıl somutlaştırıp, karşı cinse nasıl yoğunlaştırabiliyorlar? Bu sorunun yanıtı: Hayalleriyle.

Bu konuda önemli ve tanınan görme özürlü bir vatandaşımız, şöyle söylemişti: “Kadının cinsel organını yuvarlak bir top gibi düşünüyordum.”

Sanki avuca alınacak bir top! Bu duruma düşmemek için bir çözüm var mı?

Cinsel birleşme ve masturbasyon türü iletişim olmama koşuluyla var tabi. Nasıl ki, resim akademeleri dershanelerinde, öğrenciler çıplak modellere bakarak, resim yapıyorlarsa, bu özürlü arkadaşlar da denetim altında, kadının bedenine dokunarak, algılama, bilgilenmeleri somutlaşır yönelişler hedefine olurdu.
Bu son bölüm belki hayal gibi gelebilir.

Ancak kendi çocuklarının ilk denemeleri için, babalar amcalar evlatlarını genelevlere götürüp oradaki kadınlara teslim ederken sorun çıkmıyor da görme özürlü gencin denetim altında, seks içeriksiz kadın anatomisini tanımlarına neden bir şans tanınmasın. Bu tür katı düşünceleri olanlar, görme özürlü çocukların kendi çocukları olduğunu düşünselerdi, kanıları ne olurdu?...

“Al gülüm ver gülüm”, “Beni sokmayan yılan bin yaşasın”, “Altta kalanın canı çıksın”, “Her koyun kendi bacağından asılır”, “Benden sonrası tufan” gibi atasözleri üretmiş bir toplumun bireyleriyiz. Öyle diyen de olur, tersini söyleyen de hepmiz bu ülkenin evlatlarıyız. Ama doğrunun, bilimin, insanlığın, vicdanın yollarından ayrılmamalıyız.


Sevgi ve saygılarımla.

Dr. Haydar Dümen
Nöroloji ve Psikiyatri Uzmanı
(0212) 293 33 10 - 11
 
Begen


 • Evlilik
 • Ölümle Yüzleşme
 • Kendine İyi Bak
 • Çapkınlık Geni
 • Her Yönüyle Vajinismus
 • Soğumayan Ölüler
 • Çocuğun Cinsel Eğtimi
 • Nazik Adında Bir Kadın
 • Ölmüş Bir Hastayla Söyleşi
 • Sahipsiz Dev
 • Best of Haydar Dümen : Gülerek Öğrenelim
 • Cennet Şeytana Kaldı
 • Şiir Sözcüklerle İkebena