İlk Zamanların Örnekleri

Korku konusunda bazı olgularımızdan örnekler verelim.
Kız 26 yaşında. Hocam, ben bugüne kadar hiç taharetlenmedim bile, Ben organıma dokunamam ki... Aynayla bile organına bakamayanlar bir yana, bakınca midesi bulanıp kusanı, ya da başı dönüp, yüzü sararanları gördüm.

Evlendiği günden başlayarak, kendini tuvalete kilitleyen ve kocası işe gidene kadar oradan çıkmayan, ancak gündüz uyuyabilen olgumuz da oldu.

Kocasının pijamasının bir pacasını iki bacağına geçirerek ve kocasının kravatı ile belinden sıkıca bağlayıp, düğüm üstüne düğüm atarak, gece eşiyle ancak öyle yatağa girebileni de oldu.

Eczanede çalışan bir kızımız da her gece eczanede nöbete kalıyordu.

Dayak yiyenler, zincirle dövülenler, intihar girişiminde bulunanlar, eşlerinden ayrılanlar, mahkemeler, takı kavgaları, ailelerinin birbilerinin çocuklarını suçlamaları. Neler neler...

Erkeğin annesinin yetti gayri diyerek, oğluna dayak atıp, 14 yaşındakiler bile kızlara tecavüz ediyor, benim yanımda yapacaksınız diye zorlaması. Bu ortamda penisin ereksiyon durumunu yitirmesi ile olay dramatik boyuta ulaşması. Kızın elini, ayağını kalın iplerle bağlamışlar ve işkence yapar gibi germişler. Bu sırada kızın annesi elinde bıçakla içeri dalıyor. Bıçaklı el havada "seni öldürürüm, şimdi benim gözümün önünde bitireceksiniz" diyen anneye karşı bile gerçekleşmeyen bu olayı ve benzerlerini de mutlu sonlara ulaştıralım, ailesine kazandıralım.

Gelelim bir aşiret öyküsüne. İkis de çok gençtiler. Masum ve mahçuptular. Bir yıllık evliydiler. Bir hafta önce aileleri bu olayı duyunca kızı ve oğlanı birbirinden ayırmışışlar. Erkek ailesi bir otobüsle, kızın ailesi bir başşka otobüsle istanbul bana gelidler. Muayehane doldu taştı, merdivenlere yayıldılar, ortada bir ölüm sessizliği var. Arada bir erkeğin annesi oturduğu koltukantan 'kan isterüm' diyor. İşkleri bitti, dedikleri oldu. Bu müjdeyi duyduktan sonra kız ve pğlan tarafının tümüü ellerini ceplerine atıp cep telefonlarını çıkardılar. Kürtçe konuştuklarından ne dediklerini anlamıyorum ama, bir kelimeyi yani o sözcüğü biliyorum, KURBAN KURBAN. Her birisinin ağzından dökülen bu sözcük sanırım o gün 50 kurban kesilmiştir.

Bir başka aşiret dayanan öykü. Oraların o düşüncelerin kuralları işliyor. Her iki ailede panik ve karşılıklı suçlamlar başlıyor. Bu durumda baskın taraf erkeğin ailesi. Oysa kız sorunlu ancak burda erkek tarafının daha bir etkin tavır koyması kız hakkında doğan kuşkulardan kaynaklanıyor. Urfandan gelirken aynı otobüse binmiyorlar. Ayrı otobüslerde geliyor ve nikahlı çifti yan yana getirmiyorlar. Erkek ailesinin sert tepkisini kızın kız olmaması kuşkusundan kaynaklanıyor. Örneğin ya kendine güvenemioyr ya da aklından başka biri var gibi saçmalıklar.. karı koca birbirlerini seviyorlar. Delikanlı karısına karşı anlayışlı olayı öğrenir öğrenmez kalabalıktaki iki grup hemen bana geliyorlar grupları ayrı odalara alıyoruz ama oturacak yer yok. Erkeğin annesi bir hanım ağa rolünde bir imparoteriçe gibi az konuşuyor: 'Nişan istiyorum' diyor.
Akla gelen korkulara devam...
3 yıllık bir başka vaginusmuslu kadın: Eşim çok mutlu, bakışları değişti. Her gece birkaç kez yapıyoruz ama gözünü üstümden ayıramıyor., her an o işi yapacakmış gibi bakıyo, çok sıkılıyorum demişti.

Kadın 31, erkek 34 yaşında ve ikisi de yüksek tahsilli. Kadının telefonu: Yöntemi alıp oradan ayrılıken, olacağından hiç emin değildim. Boşuna geldim diye düşündüm, Harika bir buluş. Sabah kalktığımda, eşim iki yıl öncek damatlıklarını ilk defa giymiş işi gidiyor. Kapıda durdu. Bana baktı. ŞİMDİ KARIM OLDUN dedi. Çok mutluyum...

Varsıl bir ailenin kadını. Büyük bir ilden geldi. Yıllar uzamış ama, hala birleşme gerçekleşmemiş. Eşler birbirlerini seviyorlar. Ama özellikle miras için bir çocuk bekleniyor. Şöyle bir çözüm bulunuyor, kuma gelecek. Buna kadın razı, kocasına hak veriyor sevdiği için üzerine düşen özveriyi de yapmak istiyor. Çevreden bir kuma aranıyor. Bulunan kumaya aile bireyleri yanında bu kadın da birlikte istemeye gidiyorlar. Söz kesiliyor, düğün hazırlıkları başlıyor. Tam bu sırada televizyonda kadın beni görüyor. Ertesi sabah eşine üğün alışverişleri için istanbula gideceğini akşama da uçakla döneceğini söylüyor ve bana gelioyr. Yöntemi alıp akşam uçağıyla dönüyor. Akşam hazılrlıklarını ve yapıyor ve eşine: Bugün seninle karı koca olarak yatacağımız on gecemiz. Yaraından itibaren ben bir bacın gibi olacağım. Bu son gecemizi birbirimize sarılarak, cıcaklığımızı hissederek geçirmek istiyorum diyor ve o gece vaginusmus sorunununu bitiriyorlar.

Karı koca mutluluktan uçuyorlar. Birbilerine sevgileri de büyük. Sabaha karşı karar veriyorlar, kimseye haber vermeden önce istanbula istanbuldan avrupaya bal ayı gibi bir geziye çıkıyorlar. Düğün başlamış ama kimi umurunda, çünkü mutluluk avuçlarında.

İzmirden bir çift. O gece gün oturup karar veriyolar, çaresiz boşanacaklar. Büyük aşklarının daha fazla dramlara neden olmaması için, seve seve ayrılacaklar. Televeziyonun karşısına oturmuşlar, derken beni görmüşler. Vaginismus olayını bunun kesin özümünü anlatmışım. Birden bunun tanrıdan gelen bir mucize! Müjde olarak kabul ediyorlar ve ertesi gün geliyorlar aynı gün de artık kar kocaydılar.

Burada anlattıklarımın tümü belgeseldir, tümü doğrudur. Olaylarının bitimi sonunda kadınlardaki gördüğüm o büyük sevinç ve coşkuyu tanımlamak mümükün değil. Ünlü bir yazarın önemli bir saptaması vardır: i Sokakta haksız yere bir çöpçüye yumruk atın onu yere düşürün, kalktığında size söyleyecekleri sözü en ünlü bilgili adamlar bile söyleyemez. Çünkü onun yaşadıkları duygularının acılarının ve isyanlarının katıksız sözleridiri. 'Bunu ben sevinç ve mutluluk reaksiyonları olarak çok yaşadım ve çok gördüm' eşini ailesini en önemlisi yaşamını ve geleceğini yitirme korkusu içinde çırpınmış bir kadının önünden birden hayal açılıverdiğini somut resimlerini yaladım. Sözlerle anlatılamaz.

Falcı büyücü ya da imamların yaptıklarından mektuplarda örnekler göreceksiniz. Ama orada olmayan, birkaç çarpıcı örneğe de değinmeden geçemeyeceğiz.

Mektuparın birinde bulacağınız, kadını biriktirdiği idrarıyla banyo yaptıran bir kişinin değil imam, insan olmaya bile hakkı yoktur. Bu nasıl bir aşağılama ve tedavi yöntemidir ki, en kara vicdan bile bölyesine ne inanı ne de onu tavsiye eder.

Evin özellikle yatak odasının tüm mobilyalarını değiştirenler, karyolar ve yataklara kafalarını takan sahtekarlar. Tam yedi kez yeni bir yatak aldıranlar.

Bir hocanın tedavisi ise biraz daha farklı. Hoca tüm laneti çeyiz üzerinde toplamış. Neymiş çeyizleri lanetliymiş, içine cinler doluşmuş filan bu çeyizlerin tümü toplanı bir arabayla hocaya getirilerek, hoca gereken duaları yaptıktan sonra, o eşyaları yakacak.

Gene bir çocuğun ailesinden anne ya da babasından biri, bu konu nedeniyle hastalanıp yatağa düşmüşler. Felç olanlar da var. Mem kanserinden ikinci ameliyatını olmuş ama anne kızının bu sorununu çözdüğünü görmeden ölmek istemioyr. Sonucu kızı telefondan bildirdi. Çok şükür artık rahat ölebilirim dedi.

Biz dönelim çeyizci imamımıza. Eşyalar geldi, hocanın evina bırakıldı. Hoca bu eşyaları gece yakacağım, gümdüz olmaz, yarın gelin de eşyaların küllerinden alın. Onu köyde uuzak bir yere gömün diyor. Ertesi günü hocaya gittiklerinde muskalar ve kül kavanozu hazır şimdi soruyorum O kül neyin külüydü. Kimi kimi şikayet edeceksin? Kimden yasal yaptırım bekleyeceksin? Bunu o aileler de biliyorlar. Kendi akılsızlıklarını sergilemekten dile düşmekten çekiniyorlar.

Almanyada fabrika kurmuş bir iş adamının oğlu, eşi öğretmen. İki tarafında aşk adımlarıyla çıkılan yolun sonunda, kız vaginusmus.Yurt dışında da bu konunun tedavisi yok.

Olgumuz Ege yörelerinden bir ilden geldi 25 yıllık bir vaginusmus. Ailenin maddi potansiyeli çok yüksek. Olgu bana vaginismusun çözümlenmesi için değil başka bir amaçla geldi. 'Doktor bey artık alıştım değişime belki ben de uyum sağlayamam benim sorunum iyi bir mesleği olan bir başka erkeği seviyorum ona aşığım, o da beni seviyor. Ben 24 saat uyumadan sevişerek defalarca orgazm olma potansiyeline sahip bir kadınım sevdiğim ada da bunu kabullenmiş durumda ben ondan bir çocuk istiyorum bana yardımcı olur musunuz ? Evli bir kadına, evlilik dışı bir kişiden alıncak bir spemle çocuk sağlanması yasalara ve tıp etiğine uygun değil. Bölye bir eyleme hiç bir doktorun yanaşmayacağı zaten de bunun benim işim olmadığını söyledim. O da bunu biliyordu. Karşımıza Vaginusmusun başka bir özelliği çıktı. Aşk var, defalarca aşığın olabilien bir kadın var ama normal bir cinsel birleşme yok.

Şimdi biraz da karı koca doktorlardan bahsedelim. Doktor karısı ya da kendisi doktor olan kadınlar dışında her meslekten eczacısından akademik kariyeri olan bilim kadınlarına kadar her kesimde vaginusmus olayı hiç bir ayrıcalık gözetmeden karşımıza çıkıyor.

Erkek önemli bir spor kurumun antrenörü. 17 yıllık evliler. Yöntemi verdikten sonra bir doktorun yapabileceği babacan ve sevecen önerilerden birini getirdim. Hanımefendi artık bu işi hemen bitirin daha da uzatarak kcanın sabrını zorlama gibilerinden bir laf. Adam bana döndü, 1 değil 37 yıl olsa da ben karıma toz kondurmam dedi. İşte hayat tecrübelerimden bir altın yapraklı sayfa daha.

11 yıllık evli bir çift almanyada çalışıyorlar. Yöntemi aldılar gittiler olayı gerçekleştirdiler. Kadın: 'Hiç acı hissetmedim ne olduğunu anlamadım, kocama hepsi bu kadar mı diye sordum o da evet diyince 2 saat boyunca kriz halinde ağladım benim 11 yılımı bu mu yedi diye. Altı ay sonra bana telefon ettiğinde gebe olduğunu ve tesetture girdiğini söyledi. 11 yıl Allaha yalvardım, 3-4 aydır da verdiği sözü tutmayınca rüyalarında görmeye başladım. Ben de esirp olsun diye. İyi ama ben seni okuyup üfleyerek değil bilimsel yoldan bu başarıyı sağladım kabul etmiyorum dediğimde. Hocam girdim bir defa sözüme ben de peki öyleyse dedim. Bir gün telefonda çocuğunun doğumunu haber verdi. Ben de tesettür ne oldu die sordum yanıtı 'çıktım' oldu.

Buradaki önemli olgu kız ve kadın olma arasındaki ince çizgi fonksiyon bakımından bir biçimde değerlendirilir ama 5 saniye önce başka bir kimlik 4 saniye sonra başka kimlik yanlış olur. İnsan bir bütündür. Önündeki ufacık bir çizgiyi atlayınca kimlik olarak asla başka birinden olmaz. Ancak bu olayı gözümüzde bu kadar büyütürseniz bundan her türlü olumlu ve olumsuz sonuçlar çıkar, her insan bunu ayrı toleransla kaldıramaz. İlginçtir ki ne ilginç cümlede sevnçtir ki, ya da korkudur ki hepsi bu karmaşa içinde kadın oldum göbeğini attırır.

Bir çift, biri 28 oteki 30 yaşlarında. Yüksek eğitimliler, evlenmisler ama 5 yıldır cinsel birleşme gerçekleşmiyor. Butun ötekiler gibi bunlarında da çalmadıkları kapı kalmamış. Olayın çözümleneceğine dair 5 yıldan bu yana bir umut ışığı parıldamıyor. Kadın beklentileri yerine getirememekten kendim halsiz ye suçlu buluyor. Kocasi karısını seviyor ama onun için de en azından eşinin bu tür manevi suçluluk komleksine daha fazla neden olmamak için ertesi gun aynlik islemlerine baslamak uzere karar alıyorlar. Bir koltukta yan yana birbirleninin ellerrini tutmuşlar bir yandan kendi sıcaklıklarını hissederken ote yandan da mantığın olması gereken diye inandıkları radikal çözümü konuşuyorlar. Karşılarında televizyon açık onlar televizyondaki konunun farkında bile degiller. Bir kıpırdanma sırasında birinin eli farkında olmadan yanlarında duran kumandanın düğmesine basiyor. Birden bire karşılarına ben çıkıyorum vaginusmus olayını anlatıyorum tek seansta%100 kesin çözüm. Bunu duyunca bir denizde boğulmak üzere olan iki kişinin caresizliğinde birden bire karşılama bir kurtarma botunun görülüvermesi gibi donup kalıyorlar. Önce sessiz birbirlerine bakıyorlar. Gene ne ilginçtir ki ikisininde aklına aynı şey geliyor. Bu tanrının bize mucizevi bir şekilde verdiği uyarı. Birbirlerine sarılıyorlar mutlaka bu bir mucize diye yineliyorlar ve ertesi gün atlayıp geliyorlar. Rastlantıyı da ister bir şans ve ya bir zamanla eylemin kesiştiği cok ince noktadaki bir buluşma ya da bir mucize kabul edebilirsiniz zaten hepsi aynı kapiya çıkar.

İkinci evliliklerinde gelenler oldukça vardı. İlk evliliklerinde başarısız kalınca boşanmışlar, Bir kadın İzmirli ve de çok güzeldi. Bu nedenle ilk evlilikten ayrıldıktan sonra , hem fizik yapısından, hem e bunda bir uğur vardır telkiniyle ikinci evliliğini de yapıp sonuçsuz kalınca, üçüncü evliliğini de gene benzer etelkinlerden yapmış ama sonuç değişmemiş. Bana geldiğinde üç gün sonr, hocam bitti müjdesini verdi ve telefonda 'Ne zaman televizyona çıarsan, uçak biletimi kendim alarak programa katılacağım. Ben neler çektığımı bir ben bilirim. Çözüm yolunu öğrensinler kurtulsunlar demişti.

 


 • Evlilik
 • Ölümle Yüzleşme
 • Kendine İyi Bak
 • Çapkınlık Geni
 • Her Yönüyle Vajinismus
 • Soğumayan Ölüler
 • Çocuğun Cinsel Eğtimi
 • Nazik Adında Bir Kadın
 • Ölmüş Bir Hastayla Söyleşi
 • Sahipsiz Dev
 • Best of Haydar Dümen : Gülerek Öğrenelim
 • Cennet Şeytana Kaldı
 • Şiir Sözcüklerle İkebena