Vajinismus Konusunda Aydınlatıcı Bilgiler

Vajinismus’un Genel Tanımı Nedir: ?

Vajinismus’un bilimsel tanımlamasına göre: Kızın cinsel birleşme kanalında bir daralma ya da bozukluk var demektir. Bizim ülkemiz de ise: Cinsel birleşmeyi gerçekleştirememek anlamında kullanılıyor. Çağdaş ülkelerde görülme oranı onbin de birdir. Biz de ortalama %10 dolaylarındadır.

Vajinismus sözcüğü ilk kelime, vajina ile ismus sözcüklerinin birleşmesinden oluşmuştur. Ülkemizdeki olguların hiçbirinde öyle bir daralma söz konusu değildir. Çağdaş ülkelerde oranı neyse bizde de öyledir. Doğa ve evrim toplumlara değişik kurallar koymaz.
 

Bizdeki Vajinismus Nedir?
Bizdeki korku ve paniğe bağlı kızların cinsel birleşmeye geçememeleridir. Bunun nedeni birleşmenin acısı karamanın çokluğu gibi gerçeğe uymayan söylemlerle beynin refleks olarak kilitlenmesine bağlıdır.
 

Bayin Klitlenince Ne Oluyor?
Kız taparcasına sevdiği aşkı ile cinsel birleşmeye giremiyor. Bacaklarını açamıyor irade dışı karın kaslarını sıkamıyor bacaklarını açamıyor, bedeninide pozisyona uygun duruma koyamıyor. Akılalmaz bir korku ve panik için de oluyorlar.
 

Bu Korku Nasıl Oluşuyor?
Bu bir beyinsel kodlanma olayıdır. Yaşamımızın bir çok bölümlerinde de görülür. Örneğin insanlar yılandan korkar, bu onlara öğretilmiştir. Bir yılanın %100 zehrinin alınmış olduğuna inanan bir kız bir insan o yılanı alıp koynuna koyamaz. Düz mantığa göre yılanla belimizdeki kemer arasında bir fark yoktur. Buradaki olay korkunun beyinde kodlanmasıdır.
 

Başka Kodlanmalarımızda Var mıdır?
Pek çoktur. Domuz eti yemeyene telkinler, seanslarla akılcı yollarla o eti yediremezsiniz vb. gibi.
 

Bu Kodlanmalar Telkinle Aşılmaz Diyorsunuz. Siz Bunu Nasıl Aşıyorsunuz?
Gene akıl ve beyin yoluyla. Yöntemini ve şifresini bulmuşsanız aşabilirsiniz. Bunada varılması gereken hedef doğanın, tanrının canlılara verdiği kutsal bir hedeftir. Yıllanla domuz etiyle kıyaslanamaz. Bu sorunun, yapının bu sırrını keşfettiyseniz sorun kolayca çözülür.
 

Böylesi Zor Dediğiniz Konuda Nasıl Kolay Bir Yol Bu?
Her yapının kendi içinde bir özelliği, gizemi, kuralı vardır. Vajina istem dışı bir sisteme bağlıdır. Tıpkı midemiz bağırsaklarımız gibi.. Onlarında bir gizemi şifresi vardır. Örneğin göz bebeği. Eğer bir kişi aylarca, yıllarca uğraşsada iradeyle göz bebeğini genişletemez. Ama o kişiyi loş bir yere çekerseniz, göz bebeğinin genişlediğini görürsünüz. Bizim vajinismus’u çözüm olayımız bu örneğe benziyor. Olayı doğanın kendi kuralları doğrultusunda, onun yapısına uygun bir yöntemle çözüyoruz.
 

Neler Yapıyorsunuz?
Yaptıklarınızı değil yapmadıklarımızı sayayım. Jinekolojik muayene yok, psikoanaliz gibi seanslar, ilaç, narkoz, hipnoz, kızlık zarını aldırma gibi işlemlerde yok. Bir saatlik radikal ve rasyonel pisikoterapi yapıyoruz. Asıl çözüm o buluş dediğim yöntemle gerçekleşiyor.
 

Başarı Oranınız Nedir?
Tek seans %100’dür. Ya başaramazsanız öyle bir olay yok, olsa ihtimali mutlaka söylerdim.
 

Öteki Meslektaşlarınız Neden Radikal ve Kesin Çözüm Vadinde Bulunamıyorlar?
Yanlış tehşise yanlış tedavi uyguladıklarından.
 

Bu Yöntemi Ne Zaman Keşfettiniz?
1998 yılında uygulamaya başladım, 2001’li yıllardan sonra tümüyle tedaviyi yörüngeye oturttum.
 

Birazda Korkulardan Sözeder misiniz?
Bu korkular onlarda doğuştan yok, sonrada biz toplum olarak beyinlerine aşılıyor adeta kodluyoruz. İki korku ağır basıyor: Acı ve kızlık zarı korkusu. Acı üzerine duyduklarından örnekler vereyim. Kızlarımızı şöyle korkutmuşlar: Biri acıdan çarşafları yırtmış, birinin üzerine sanki tavan yıkılmış, biri hançerlenmiş gibi olmuş ve bir başkası eğer o gece acıdan ölmezsem başka hiçbir acıdan ölmezsin demiş. Tabii ki hepsi de uyduruk ve gerçek dışı.
 

Ya Kanama Korkusu?
Gelen naklen duyduklarımdan anlatayım. İlk gece o kadar kanamış ki kan tavana sıçramış, bir başkasında ise karşı duvara sıçramış, bir ötekinde de çarşaf çarşaf kan akmış. Tabiki bunlar da gerçek dışı abartılar.
 

1998 Yılına Kadar Siz Bu Sorunu Nasıl Tedavi Ediyordunuz?
Şu anda öteki meslek taşlarımın yaptıklarının aynısı uyguluyordum. Parmak denemeleri ve seanslar, uyku ve sinir sistemin rahatlatıcı ilaçlar, kızlık zarını aldırtmalar gibi her yolu denedim. Hiçbirine güvenle seni tedavi ederim diyemezdim. Meslek etiğine göre bilimsel olmak hastaya zarar vermemek koşuluyla vaad edilen seanslar ya da gelgitlerden sonra hekim verdiği sözü tutmalı ve başarısını kanıtlamalıdır. Değilse bu tür başarısızlıklar parasal ve morel bakımından hastayı ve ailesini yıpratır. Bir de buna kadının çocuk yapma gibi kutsal amacına zaman kaybınıda eklersek yerine getirilemeyen bu tür tedaviler baştan sona sömürü, sosyal bir cinayettir. Bunun ötesinde hekimliğin saygın değerleri zedelenir ki en tehlikeli olan da budur. Çünkü hasta hekime güvenini yitirmemeli, buna karşılık hekim de hastayı oyun kartı gibi görmemelidir.

Kısaca demek istedik bunlar ek bilgiler zaman içinde sürekli verilecektir.
 
 
Saygılarımla...
Dr. Haydar Dümen
Nöroloji ve Psikiyatri Uzmanı

 

Begen


 • Evlilik
 • Ölümle Yüzleşme
 • Kendine İyi Bak
 • Çapkınlık Geni
 • Her Yönüyle Vajinismus
 • Soğumayan Ölüler
 • Çocuğun Cinsel Eğtimi
 • Nazik Adında Bir Kadın
 • Ölmüş Bir Hastayla Söyleşi
 • Sahipsiz Dev
 • Best of Haydar Dümen : Gülerek Öğrenelim
 • Cennet Şeytana Kaldı
 • Şiir Sözcüklerle İkebena