Vajinismus Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Değerli okurlarım,

Aşağıda, vajinismus tedavisinde kullanılan yöntemleri bulacaksınız. Orada da değindiğim gibi, bir hastalıkta böylesine çok yöntem kullanılıyor ve denemeler yapılıyorsa, o hastalığın kesin tedavisi yok demektir. Bütün söylemlerimde halkımızı, insanlarımızı, onların haklarını ön plana alarak konuşurum. Yeri geldiğinde taşı gediğine koyarım ve bilimsel çevrede kalmak koşuluyla hiçbir şeyden korkmam.

Bunca yanlış tedavilerin uygulandığı vajinismus konusunda da hiçbir meslektaşımı suçlayarak hedef göstermedim. Sadece yöntemlerinin işe yaramadığını söyledim. Aslında söylememe de gerek yok, zaten olguların tümü bunları biliyorlar.

Bu konuda tek seansta yüzde yüz ve de hastaları incitmeden yaptığım tedavim için meslektaşlarım benimle iletişim kurmadan, gazetede yarattığım tiraj artmasından dolayı rakip gazete grubunun hedefi durumuna getirilmemden kaynaklanan iftiraları kendilerine kalkan yaptılar. Hiçbiri benim hakkımda mertçe, mesleki dil kullanarak iletişime geçmediler.

Bu konular yakın bir tarihte gündeme gelecek, bir hesaplaşma yapılacaktır. Herkes işine baksın, biz de işimize bakalım, sadece siz üzülmeyin. Sitemizde yüzlerce örneğini okuduğunuz gerçek dertdaşlarınızın olaylarını örnek alın ve umudunuzu kırmayın. Arkanızda bilim, insanlık, yüzde yüz etik ve de 60 yıllık mesleki deneyimi olan bir hekimin birikimini ve onurlu sevecenliğini de unutmayın. Ağzımdan çıkan her söz anayasa maddesi gibidir. Benim sizlerden başka hiçbir şeye ihtiyacım yok. Bir tekinizi kurtardığım zaman bile “Bu bir ömrün zahmetine değerdi,” diyorum, bunu da bilin. Sizleri seviyorum.
 

VAJİNİSMUS TEDAVİSİNDE UYGULANAN YÖNTEMLER
1. Kızlık zarını aldırma: Bir jinekoloji uzmanı akademisyen arkadaşımız, kendilerine gelen olguların %70’inin kızlık zarlarını aldırttığını söylüyor. Sonuç alınmıyor.
2. Parmak denemeleri: Yapmayan olgu ve bu yöntemi önermeyen ya da uygulamayan doktor ve psikolog yok.
3. Vajinayı bujilerle genişletme operasyonu ve seansları: Birçok jinekoloğun bir biçimde lokal anestezi ya da narkozla yaptığı bir tedavi şekli.
4. Epizyotomi: Cinsel organı dikişli doğum yapar gibi kesip genişletmek. Gereksiz yere organa müdahale ve de geçersiz, ayrıca sorumsuz bir işlemdir. Çünkü çiftler düzeni bozulmuş o vajinayla evlilik yaşamını sürdürecektir.
5. Vibratör uygulamaları: Sanki moda olmuş gibi, uygulayanlar çok var.
6. Vajinaya narkoz altında yapay penis koyma: Narkozla vajinaya suni penis koyup, bir gece hastanede yatırdıktan sonra ertesi günü penisi çıkartıp, “Git, evinde yatabilirsin” önerileriyle de sonuç alınmıyor.
7. Narkoz altında birleşme: Yararlı olmuyor.
8. Alkol, miyorelaksanlar, antispazmodikler, trankilizanlar ve uyku ilaçları denemelerini doktora bile gerek kalmadan kullananlar ve de uygulatanlar hep var.
9. Botox enjeksiyonları: Amaca ve cinsel yapıya aykırıdır. Bu yöntem de işe yaramıyor.
10. Epidural enjeksiyonla uyuşturup birleşme denemesi yapmaya teşebbüs edenlerin de sayıları az değildir.
11. Hipnoz şarlatanlığı: Modası geçmiş, terk edilmiş, zararlı bir yöntemdir.
12. Akla gelmedik başka önerilerle seans adı altında yapılan tedaviler: Çoğu yararsız.
13. Cinsel ilişkiye haftalarca izin vermeden hayal kurduranlar, bu hayallerin birinde “Siyah bir kadife üzerine beyaz bir gül koy, hayal kur,” önerilerine kadar hayali tedavi yöntemleri de sonuç sağlamıyor.
14. Aile dramları ve akıl dışı yöntemler: Pek çok örnekten biri: Kızı bacaklarından ve de kollarından çarmıha gerer gibi sıkıca bağlayıp alt taraf giysileri çıkartıldıktan sonra, annesinin elinde hançerle üzerine eğilip, “Şimdi gözümün önünde olacak, yoksa seni öldüreceğim,” diye zorlamalar ve de baskılar sonuç yaratmıyor.
15. Aşiretlerin acımasız yöntemleri: Belki de bu konuyla ilgili işlenen aile ve töre cinayetleri vardır.
16. Dayak ve işkenceler: Eşler arasında erkek tarafından kullanılan bir ceza ve buna bağlı bir çözüm arayışıdır.
17. İmamların, cincilerin akıl almaz, çok yönlü, iğrenç yöntemleri: Muska, okunmuş sular, kara büyü, papaz büyüsü, çeyizleri yakma, bir hafta boyunca her gün yeni bir yatak satın alınarak onda yatmak, kadına kendi idrarıyla banyo yaptırma, adaklar, yatır ziyaretleri, cin çıkartmalar, pornografik öneriler, kara tavuk kanıyla muska yazmak, gece dahil saat başı kalkarak bir duayı okumak, dualı suyla banyo yapmak vb. …
 
 
Bir hastalıkta böylesine çok gereksiz ve yararsız yöntemler kullanılıyorsa, o hastalığın ya da sorunun tedavisi yok demektir.
Oysa ben tek seans ve yüzde yüz, hem de doğal bir teknikle bu sorunu rasyonel bir yaklaşımla, radikal çözüyorum. Psikiyatri alanında yetkin bir uzmanım. Aslında her şey bilimsel ve metodolojik olarak, kurallara uyularak araştırılsın isterdim. Dedikoduya dayanan, onuruma gölge düşürecek, basit çıkarlar uğruna kamuoyunda yarattığım güveni ve sevgiyi zedeleyerek suçlanmamın da bilim etiğine uymadığını söylemek istiyorum.
Ne var ki, pek çok buluşta yapıldığı gibi önyargılı suçlamalarla değil, daha mantıklı yaklaşımlarla, buluşu yapanla doğrudan iletişime girilseydi, halkımız ve insanlarımız için çok daha yararlı olurdu. Bana da bu haksızlık yapılmazdı. Yapılanların tümünün bilim etiğine uymadığını söylemek istiyorum.Sevgilerimle
Dr. Haydar Dümen
Nöroloji ve Psikiyatri Uzmanı
(0212) 293 33 10 - 11

 

Begen


 • Evlilik
 • Ölümle Yüzleşme
 • Kendine İyi Bak
 • Çapkınlık Geni
 • Her Yönüyle Vajinismus
 • Soğumayan Ölüler
 • Çocuğun Cinsel Eğtimi
 • Nazik Adında Bir Kadın
 • Ölmüş Bir Hastayla Söyleşi
 • Sahipsiz Dev
 • Best of Haydar Dümen : Gülerek Öğrenelim
 • Cennet Şeytana Kaldı
 • Şiir Sözcüklerle İkebena