Vay Be! Vajinismus Sen Neymişsin?

Yıl 1967. Erkeklerin sorunlarını içeren CİNSEL SORUNLARIMIZ adlı kitabımın birinci cildini yayınladım. 1968 yılında kadınların sorunlarıyla ilgili olan 2 cildi basıldı. 1980 yılların sonuna kadar yirmi yıldan fazla bir süre, Türkiyenin cinsel konularda yararlandıkları en büyük kaynak oldu. 1970 yılında 3.cildi de devreye girdikten sonra, tek cilt halinde 580 sayfa büyük boy olarak okurlara sunuldu. 15 baskı yaptı ve zamanında rekor kırdı.

O tarihlerde genç, orta ve ortanın üstü yaş kuşağına da hitap eden bu bilgi kaynağının 1989 yılından sonra yeni baskısını yapmadım. Kendi kurduğum YAŞAM YAYINLARI adı altındaki yayınevinin işleriyle uğraşacak zamanımda kalmamıştı.

Bu üç cildi, ayrı ayrı yeniden okurlara sunmak için düzeltmelerini ve eklemelerini yaparken, bir şeyi hayretle gördüm. Kadınlardan ve erkeklerden gelen mektuplarda, karı koca olamamalarının yakınmalarını VAJİNİSMUS olarak algılayıp yorumlamamışım. Demek ki, bu konu Türk tıbbına o zaman bir sempton, bir klinik oldu olarak girmemiş. Cinsel konularda en başı güreşen ben bir hastalık olan vaginismusa, literatürde de rastlamamışım. Kitaplarımda tedavi yönünden hep korkmayın, gibilerinden, babacan doktor tavsiyeleri yapmış, sakinleştiriciler alın, biraz alkol iyi gelebilir gibi önerilerde bulunmuşum.

1995’ten sonra bu konu kafamda pişmeye başladı. Klasik tedavilerin, seansların, parmak denemelerinin, psikolojik telkinlerin, sakinleştirici hapların, kızlık zarını aldırmaların, yapay penis uygulamalarının hiç işe yaramadığına gördüm ama olayın peşini bırakmadım.

1998 yılına geldiğimde artık bu sorunu çözüp, Türk halkına, Türk hekimlik mesleğine yeni bir yöntem olarak sundum.

15 Haziran benim doğum günümdü. 81 yaşımın sınır çizgisinden geriye baktığımda, 3.000’in üzerinde vaginismuslu hastanın olayını çözdüm. Kadının ve erkeğin ailelerini hesap edersek 6.000’den fazla aileyi bu karabasan dramdan kurtardım. Gene 6.000 dolaylarında olduğunu tahmin ettiğim manevi torunlarımla, dünya tıp tarihine gerçek bir rekor kırmış bulunuyorum.

13 yıldır ve daha önce tıp kitaplarında bile adı var ama konu olarak anlatılmamış ve tedavi edilmemiş bir sorunu çözerek aileleri, imamdan, falcıdan ve sahtekarlardan kurtardım. Bu sorundan dolayı hastalanan çiftlerin anne ve babalarını da bu ızdıraptan kurtarmanın ne olduğunu, tek bir hastayı bile kurtardığınızda, onun heyecanlarını, mutluluğunu ve sevinç gözyaşlarını gördüğünüzde daha iyi anlıyorsunuz.

Ayrıca bu hastalığı halkın bilincine sokarak tedavisi konusunda çözümüm hekimlerde olduğunu vurguladığımdan meslektaşlarımın bu hastalıkla ilgili trafiklerini de arttırdım. Neredeyse tümüne göre ağabeylik yaşında oluşumdan, bu armağanımı da onlara sunmanın mutluluğu da var ayrıca. Biz görevimizi ara vermeden titizlikle ve kendime hiçbir zaman ayırmadan yapıyor yapmaya da devam edeceğiz. Burası Türkiye bir çok şeylere katlanır içimize sindiririz ama: Şu kıskançlık ve nankörlük de olmasaydı.


Sevgi ve saygılarımla.

Dr. Haydar Dümen
Nöroloji ve Psikiyatri Uzmanı
(0212) 293 33 10 - 11
 
Begen


 • Evlilik
 • Ölümle Yüzleşme
 • Kendine İyi Bak
 • Çapkınlık Geni
 • Her Yönüyle Vajinismus
 • Soğumayan Ölüler
 • Çocuğun Cinsel Eğtimi
 • Nazik Adında Bir Kadın
 • Ölmüş Bir Hastayla Söyleşi
 • Sahipsiz Dev
 • Best of Haydar Dümen : Gülerek Öğrenelim
 • Cennet Şeytana Kaldı
 • Şiir Sözcüklerle İkebena